Ateş Çemberi
Para ve mevki sahiplerine ihtimam alaka ve ama para ve mevkisi olmayana paçavra muamelesi yapma dinin kınadığı iken en çok dindarlarda bu hasletlerin ayyuka çıkmasının en sağlam açıklamasını, vaazlarında tevazu ve merhametten bahsedenlerin bu bahisler ile ona muhabbet besleyen insanları emeli için ateşe yuvarlamasında bulacaksınız.
--
Kim Aptal?
İnsanın, tenkitçisine duyduğu hoşnutsuzluğu çiğliğinin, övgücüsüne rağbeti ise aptallığının eseridir.
Olgunluk, tenkitçi ve övgücüye değil, tenkit ve övgünün içeriğine itibar etmektir.
Övgü isabetli ise, hamd ile övülen hale devam; tenkit isabetli ise hatayı terk ve hali ıslah aslolandır.
--
At-Arpa
Bir atın ancak yiyeceği arpayı aç gözlü farenin önüne koymak arpayı çürütür, fareyi öldürür.
Lezzet, şerbeti kıvamınca ayarlamaktadır.
Fazla şişen patladığında içi ortalığa saçılır, siperi olmayanın vay haline...
--
Mülkiyet
Ruhlar kalite kalite...
Bazı ruhlar emek çektiklerinin üzerine işemeyi hak bilir; bazıları da ter akıttıklarını mülk edinirler...
Mülkiyet var oldukça insan doğal olmayan nedenlerden ölmeye devam edecektir.
--
Hata
Hatasında yanında olmadığında, ya da içindeki öküzü pohpohlamadığında veya yanlış söz ve işinde sırtını sıvamadığın için, seni öküz niyetine kullanmaya niyetlenip, kağnısının boyunduruğunu boynuna geçiren ve sırtında kamçı şaklatanın adı anılınca dünyadaki tüm insanların ortak refleksi surat buruşukluğudur.
--
Bu Sevmek mi?
İnsanın insanı sevmesi tabiidir; sevdiğinin ufak tefek hatalarını görmezden gelmesi de anlaşılabilir. Tabii olmayan, fahiş, çok açık hataları sırf sevmeden dolayı doğru kabul edip, hatalının, hatada olduğunu inkar etmektir. İnkardan da öte başkalara da 'doğru budur' diye dayatma saçmalığı vardır ki ki bu, insan erdeminin kalbinde dinamit patlatmaya eşdeğer dehşet bir suçtur!
--
Akdeniz Ün. Hukuk fakültesini birincilikle bitiren ve hâkimlik savcılık sınavında yaklaşık 20 bin aday içinde 127nci olan biri mülakatta eğer parti pırtı cemaat cemiyet referesi olmadığı için elendi ise siyasi etik yasası bile kurtarmaz ülkeyi, son son devlete kepenk kapatmak gelir bunun arkasından.
--
Ama bu tohumlar hem daha verimli hem dayanıklı diye ülkeyi genetiği ile oynanmış tohum cenneti yapan ahmaklar bilmiyorlar mı, bu ürünler için kullanılan ilaç ve kimyasallar sonrası ülke, yaşarken çürüyen vücut çöplüğüne döndü ve sağlık sektörüne harcanan para, basit tedbirlerle çözülecek sorunların açgözlü doymak bilmez çapulcuları ihya için, hesaba sığmaz hale geldi. Bir döngü içerisinde sömürülüyoruz hep birlikte. Yediğimiz içtiğimiz şeyler bizi hasta ediyor ve bu hastalıklardan kurtulmak için bize sunulan tedaviler de aynı yerleri ihya ediyor.
Ülkeye vatansever, milli, kafası çalışan, para, makam, şehvet girdaplarında kaybolmamış idareciler nasip etti etti Allah, olur bir şeyler, olmazsa hep birlikte bu pislik hepimizi yutacak, vesselam.
--
Ben şu görüşümde isabet etmemişim, yanılmışım diyebilecek bir kanaat önderine sahip olmayanların memleketinde, böyle diyebilecek kişiyi sevenlerinin linç etmesi de vakıadır. Aman beni kısa yoldan cennete götürsün şeyhim inancı ile şirki bir sirk kıvamında dine monte edenler hiç hata kabul ederler mi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.