İçerisinde bulunduğumuz hafta boyunca “ 24 Kasım Öğretmenler Günü”  resmi ve özel bazı etkinliklerle kutlanmaktadır. Öğretmenlik mesleği,  yılda bir gün veya bir haftaya sığdırılamayacak kadar ulvi bir meslek olsa da,  öneminin vurgulanması, eğitim anlayışımızdaki eksikliklerin ve meslekle ilgili bazı sorunların dile getirilmesi açısından önem arz etmektedir.
               
Öğretmenlik, bir peygamberlik mesleğidir. Tüm peygamberler birer öğretmen, Son Peygamber Hazreti Muhammed (SAV) de bu öğretmenlerin en etkilisi ve en evrensel olanıdır. Gelmiş geçmiş en çok öğrenciye sahip olan öğretmende O’dur.  Allah’ın Kitabı Kuran-ı Kerimin emir ve öğretileri çerçevesinde tüm insanlığa dini, ahlakı ve sosyal hayatı öğretmiştir. Hira Mağarasında, tüm zamanların  en yücesi M. 610 Yılı “Kadir Gecesinde”  Alak Suresinin ilk ayetlerinden olan  “İgra’ Bismi Rabbikellezi Halak…” (Seni Yaratan Rabbinin Adıyla Oku!) Emr-i İlahisi ile öğretmenlik emrini almış; “Tüm insanlığı uyarması, temizliğe dikkat etmesi, bütün pisliklerden uzak durması” emirlerini içeren Müddesir Suresinin ilk ayetleri ile de “Kutsal Öğretmenlik” sürecine aktif olarak başlamıştır.      Tüm alanlarda olduğu gibi, özellikle öğretmenlik mesleğinde ahlakıyla, fedakarlığıyla, karakter yapısıyla,  öğretme yöntem ve teknikleriyle;  örnek alınması gereken, faydalanılması gereken her zaman yeni, her zaman ulaşılabilecek  bir rehberdir.

Toplum dinamizminin odak noktasını eğitim oluşturur. Eğitim sürecinin devamlılığını sağlayan, eğitimin kalitesini belirleyen, eğitim sisteminin devam edegelen tüm aşamalarının en önemli unsuru öğretmendir.
               
Öğretmenin, huzurlu olduğu toplum, huzurlu; Öğretmenin bilinçli olduğu toplum, bilinçli, öğretmenin dinamik olduğu toplum dinamiktir... Öğretmenin, “Gerçek birer eğitimci” olmadığı toplum bir hiçtir!
               
O halde tüm dünya Müslümanları, yeniden “İslam Toplumu” olmak istiyorsa Peygamberi örnek alan öğretmenler yetiştirmek zorunda… Türk toplumu yeniden “Türk Milleti” olmak istiyorsa Peygamberi rehber edinen, mesleğinde ahlakıyla, fedakârlığıyla, karakter yapısıyla,  yöntem ve teknikleriyle “Gerçek eğitimci olan”  meslek erbabı yetiştirmek zorundadır. Zira Finlandiya eğitim sistemi dahil, hiçbir eğitim sisteminin üstünlüğü, öğretmenin kalitesinden daha üstün değildir! Eğitimle ilgili olarak yapılacak mevzuat ve düzenlemeler, toplumun her kesimini ilgilendirmektedir. Kalite elde etmek için atılacak adımların sonuçları ise, öğretmenlerin başarı ve mesleki becerilerine bağlı olarak şekillenir. Eğitim faaliyetleri ile yenilik çalışmalarından arzu edilen  kalitenin, öğretmenlerin sahip olduğu başarıdan   daha yüksek olması beklenemez.
                 
Tarih yazan liderler yetiştiren, aydınlık geçmişimizden yarınlara ışık tutan tüm “Muallimlere” selam olsun….  Tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun…. Bu yolda canını feda eden tüm şehit öğretmenlerimize rahmet olsun…. 
               
“Ya öğreten ol,  ya öğrenen ol,  ya dinleyen ol, ya da ilme önem verenlerden ol.  Sakın  ha!.. beşinci guruptan olma! Helâk olursun!”( Hadis-i Şerif)
               
Selam ve dua ile…
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fahrettin 11 ay önce

kalemine sağlık