ÇATAK başvuruları başlıyor

​İlimizde Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Talas, Tomarza, Yahyalı ve Yeşilhisar’ın İl Çatak Uygulama Komisyonu tarafından ÇATAK uygulama kıstasları dikkate alınarak seçilen bazı mahallelerinde uygulanan ve uygulanmaya başlayacak olan destekleme programı ile ilgili olarak İL Müdürlüğü teknik elamanları Ziraat Mühendisleri Serkan Yılmaz ve Ali Elverir İlçe Müdürleri ve teknik elemanların katılımıyla eğitim toplantısı düzenlendi. 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen ve 51 ilde uygulanmakta olan Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması (ÇATAK) Programı başvuruları başladığı, Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Programının amacı, toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılması olarak tanımlanan Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) programını Tercih Eden Üreticilere 3 kategoride destekleme uygulaması, yapılacağı bildirildi.
Desteklemenin şartları ve miktarı ilgili yapılan açıklamada ise;
Aşağıdaki kategorilerde belirtilen, il/ilçe ÇATAK uygulama birimi tarafından uygun görülen ve uygulamalardan en az birini tatbik eden üreticilere, İl Çatak Uygulama Komisyonu tarafından onaylandıktan sonra dekar başına yılda bir defa olmak üzere üç yıl süre ile ödeme yapılacaktır. Müracaatlar başlamıştır. Başvurular Yahyalı ve Yeşilhisar ilçelerimiz için 31 Ağustos'a kadar diğer ilçelerimiz için 30 Eylüle kadar devam edecek.
1.Kategori: Tek yıllık bitkilerin üretildiği alanda minimum işlemeli tarımın yapılması. Destek miktarı dekara 30 TL
2.Kategori: Toprak ve su yapısının korunması ile erozyonun önlenmesi amacıyla; setleme, teraslama, canlı veya cansız perdeleme, taş toplama, açık drenaj uygulaması, jips uygulaması, kükürt veya kireç uygulaması, ahır veya çiftlik gübresi ile gübreleme, yeşil gübreleme, aşırı otlatmanın engellenmesi, çok yıllık buğdaygiller veya yonca hariç çok yıllık baklagiller ile alanı kaplama gibi tedbirlerden her yıl en az iki uygulamanın yapılması veya bu tedbirlerin en az biriyle birlikte arazinin boş bırakılması uygulaması. Destek miktarı dekara 60 TL
3. Kategori: Çevre dostu tarım teknikleri ve kültürel uygulamalardan oluşan ve aşağıda belirtildiği şekilde gruplandırılan uygulamalardan birisinin tatbik edilmesi:
          a) Tarımsal girdilerin çevreye duyarlı bir şekilde kullanımını sağlamak üzere; su tüketimini asgariye indirecek uygun basınçlı sulama sistemleri ile birlikte entegre ürün yönetimi genel prensiplerinde gübre ve bitki koruma ürünlerinin kullanılması.
           b) Organik tarım veya iyi tarım uygulamalarının, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması.
          c) Kapalı drenaj sisteminin, bu kategori veya diğer kategorilerde yer alan tedbirlerden en az biri ile birlikte uygulanması. Destek miktarı dekara 135 TL.
Haber: Muhammed Furkan Şahin
 

Anahtar Kelimeler:
ÇATAKGIDA TARIMKayseri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.