ENDÜRLÜK ÇÖLLEŞMESİN!
Sevgili Başkanımız Mustafa Palancıoğlu! Sizden Endürlük Mahallesi adına önemli hizmetler bekliyoruz. Önemli üç adet su arkımız var: Bağlar altı su arkı, Bağ arası su arkı, Bayır bahçeleri su arkı
İşte bu su yolları üstü açık beton ark haline getirilmezse Endürlük çölleşecek demektir. İklim şartlarının değişmesi yağmur ve kar sularını azaltmıştır.
Bağlar arkının son durağı sayılan benim bahçemi 2017 yılının kar sularıyla sulayamadım. İki yüz yıldır sulanan bu tarlama su getiremedim. Arklar toprak ark. Artık bakımına gücüm yetmez oldu. Bu bölge en çok ekilen ve dikilen bölgedir. Görevlileriniz bir tespit yaptılar. O tespitin cevabını alamadım. Lütfen sayfiye bölgesi olan Kıranardı ve Hisarcık’ta Melikgazi Belediyesinin yaptığı onlarca kilometrelik beton arkları görün. Şu gerçeği yaratan Allaha güvenerek söylüyorum. Endürlüğe hizmet etmeyen, Endürlük mahallesini önemsemeyen yeniden belediye başkanı olamayacaktır. Aynı cümleyi selefiniz Başkan Rıfat beye de söylemiştim. Kendisi ortaokuldan öğrencim olduğu halde hiçbir talebimi duymadı. Hiç bir ele alınacak hizmet göstermedi. Hatta Kocasinan Belediyesinin getirdiği Takva mescidindeki toprakların tesviyesini bile engellemişti. Ben de ilgili yetkililere bu zatı başkan adayı yapmayın diye uyarıyordum. Görüyorsunuz ben her şeyi yiğitçe ve açıkça yazıyorum.

Takva Mescidi’nin tuvaleti yenilenecek
Allahlına lütfuyla Endürlük Çiftlik mahallesine bir mescit inşa ettik. Suyunu elektriğini aldık. Tuvaletini yaptırdık. Kanala bağladık. Bahçesine 160 kamyon toprak döktürdük. Yüze yakın ağaç yetiştirdik. Bu mescidin parkını Belediyemize hediye ettik.
Belediyemizden bu tuvaletin tamirini ve yenilenmesini istiyoruz. Halk günü toplantısında da bu meseleyi dile getirmiştik. Ancak yapılan bir hizmet görülmedi.
Efendim malumunuz hizmette başarı çalışkan ve vatansever bir ekiple gerçekleşir. Hizmet kadrosu olmadan önemli işleri başaramayız. İnşallah yanılıyorum. Henüz bu kadroyu göremiyoruz. Kanaatimce çalışmalar yavaş ve düşük vitesle yürüyor.
Her şeye rağmen Talas ilçemizde halkımızın teveccühünü kazanan hizmetler yapılıyor. Aynı hizmetlerin köy mahallelerimizde de yapılıyor olmasını görmek istiyoruz. Bakıyorum bazı belediyelerimiz söz gelimi pire kadar iş yapsalar onu reklam ve propaganda ile deve kadar gösterebiliyor. Sabık Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız zamanında öyle önemli hizmetler yapıldı ki. Halkın haberi dahi olmadı. Âcizane her zaman söylüyorum. İdari âlemde yapılması gereken halkın lehine öyle işler vardır ki memleketin selameti içindir. Padişahın dahi haberi olmamalıdır. İş zaruridir. Ancak o an için mevzuat müsait değildir.
Bu mahiyetteki konularda şahsen kendime Boğazlıyan kaymakamı Kemal Beyi örnek almışımdır. Ermeni tehcirinde Osmanlının son döneminde Boğazlıyan Kaymakamının ne yaptığını tarihten okuyabilirsiniz.

Bölgemize bu domuzları hangi gâvur sevdalıları getirdi?
Sayın Başkanım Mustafa Palancıoğlu! Son iki senedir Akçakaya ve Endürlük arazisinde kabak, fasulye, nohut, şemşamer ve bir cümle sebze yetiştirilemiyor. Çünkü Ali dağını mesken tutan domuz sürüleri her şeyi mahvediyor. Peki, halk ne yapsın? Domuz hayvanının faydalı olduğunu hangi domuz adam söyleyebiliyor? Bu domuzların bölgemize gelmesine sebep olanlar kimlerse yazıklar olsun. Ben 75 yıllık hayatımda bölgemizde domuz hayvanının var olduğunu bilmem, görmedim, duymadım.
Benim neslim sadece domuz ismini hatırlarız. Lütfen bütün gayretinizle bu domuz sürüsünün yok edilmesini sağlayın. Elbette güneşin yakıcı sıcağı altında tarlasındaki mahsulün yetişmesi için çapa yapan çiftçinin mahsulünün tamamen yok edilmesinin üzüntüsünü ve ıstırabını tüketici insanlar anlayamaz.
Malumunuz sosyal hayatın en başında aş, iş ve eş mevzubahis oluyor. Yaklaşık elli yıldan beri konuşuyorum ve yazıyorum. Mümbit toprakları yok etmek hangi maksatla olursa olsun haramdır. Yaratan verimli toprakları kullarına emanet etmiştir. Saksımıza koyacak toprak bulamaz hale geliyoruz. Kayserimizin senede üç mahsul veren arazileri acımasızca iskâna terkedildi. Gelecek nesiller bize beddua edecekler. Belediyelerdeki sorumlular bunu hesabını ahirette veremeyecekler. Buradan hareketle Endürlük ve Akçakaya’ya ait olan bir avuç toprağı iskâna çevirerek bölgemizi topraksız bırakmayın. Gelecek nesillere acıyın. İnşallah bölge halkı olarak memnun olacağımız önemli konulara temas edeceğim.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.