Şehir Hastanesi bu şehrin skandallar merkezi oldu gibi. Biri bitiyor diğeri patlıyor. Olmadı göz servisinde “yılın doktoru” seçilen Dr. Necati Duru’nun servisinde olan bitenler medyanın ve Kayseri sağlık dünyasının gündemine oturuyor. Sanırım yılın doktoru olan Necati Bey Şehir Hastanesi Laser Göz vs. bölümünde kurulmuş olan gayri kanuni uygulamaların yapıldığı küçük cumhuriyetin dokunulmaz olduğunu falan sanıyor ama kazın ayağı öyle değil. Siz yılın doktoru olun sonra da doktorlukla, sağlıkla vs. uzaktan yakından ilgisi olmayın birinin gözünüzün önünde aylardır, hasta kabulüne, kontrolüne ve dahası muayenesine hatta ameliyata girmesine ses çıkarmayın. Bence sizin derhal ve eğer hipokrat yeminini yürekten ettiyseniz ve meslektaşlarınızla hala yüz yüze bakıyorsanız, gidip o YILIN DOKTORU ödülünü Sağlık Bakanına yine elden teslim etmeniz pardon iade etmeniz lazım. 

Dün de yazdım, lazerle göz çizimi diye özetlenecek tedaviyi yapan makinayı, (makinanın pı-cone çiple kullanılması gerektiği hususunu da yakında kaleme alacağım, orada da alavere dalavere var, sadece bilgi topluyorum)  sadece oradaki yetkisiz, bilgisiz, diplomasız ve hiçbir yasal dayanağa bağlı olmaksızın bu işin içinde olan ve hasta kabul edip, muayene ve ölçüm yapıp ameliyat günü verebilen, genç arkadaş kullanabiliyor. Oradaki görevli hocaların  işine gelmiyor bu makineyi kullanmak, verileri girmek vs. Hem, zaman kaybı hem de, kendilerinin işi değil gibi görüyorlar. Oysa Türkiye genelindeki 20 den fazla hastanede bu işi ya, hemşireler ya, resmi diplomalı sağlık teknisyenleri yapıyor ya da, doktorlar yapıyor. Sadece Kayseri’de “işe kılıf uydurulmuş” şekilde gayri kanuni şekilde tedavi hizmetleri devam ediyor. Şimdi konu ulusal medyadaki bazı meslektaşlarımıza da yansımış, onlar da soruyorlar ne iş diye, ben de dilim döndüğü kadarıyla “ne iş” olduğunu anlatıyorum.

Öncelikle de, Ramazan Benli ve yılın doktoru Necati Duru bu işte bence  baş sorumlular. Şehir Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. İlhami Çelik ise zaten bu konulara hiç giremiyor, gücü yetmiyor sanırım. Bütün bu gayri kanuni işler “inatla” sürdürülüyor olduğuna göre, durum bunu gösteriyor. Adamlar bildiğin “minik cumhuriyetlerini” kurmuşlar ve ne İl Sağlık Müdürü, ne Şehir Hastanesi Başhekimi İlhami Çelik ne de Sağlık Bakan Yardımcısı Muhammed Güven ve hatta ne de Sağlık Bakanı’nı umursuyorlar. Tamamen özgür ve cesurca bu gayri kanuni işi sürdürüyorlar.
Son olarak şunu da söyleyeyim, Şehir Hastanesi’nin neresinde  bir yaprak kıpırdasa çok şükür bize geliyor. O kadar çok “haberci minik kuş” var ki, ve o kadar çok yanlış iş yapılıyor ki. Yapılan her yanlış iş yeni “haberci minik kuşlar” yaratıyor ve onlar da doğrudan gelip bizlerin penceresine konuyor. Bunu sakın unutmayın, ey oradakiler…            Attığınız adımdan, sarf ettiğiniz cümlelerden dahi haberimiz oluyor. Yazdıklarımızdan da belli değil mi  ? Bu arada hastanenin otoparkında uygunsuz şekilde basılan çifti de unutmadık ama şimdilik ailelerine saygımızdan ve hastanenin ismini bu tür işlere daha fazla bulaştırmamak adına yazmıyoruz. Ama buna benzer ahlaksızlıklar devam ederse o vakit kimse kusura bakmasın, görüntüleriyle birlikte yayınlarız. 

REZİLLİK DİZ BOYUNU DA GEÇTİ
Dedim ya gün geçmiyor ki Şehir Hastanesi ile ilgili bir skandal daha patlamasın. İş artık yıkatılan  çarşafların tonajı üzerinde oynamaya kadar varmış. Yani çivi de çıkmış ve ne yazık ki Şehir Hastanesi’nde tuz da kokmuş. Yakında bu Şehir Hastanesi’nde çarşafa dolaşan işi de yazacağım.

Neyse son skandal da şu, yüksek güvenlikli psikiyatri hastanesini geçen Temmuz da şatafatlı bir törenle açtılar. Ama ardından bakanlık burada hasta kabul edemezsiniz dedi. Çünkü proje bu kabil ağır psikiyatrik hastaların kabulüne uygun değil. Peki, ne olacak burayı YDA yaptı. YDA’ya gitmiş Kayseri İl Müdürü Ramazan Benli ve durumu izah etmiş, eksiklikleri yapın demiş. YDA yetkilileri de       “bize ne kardeşim biz elimize verdiğiniz projeye göre yaptık, bu eksikliklerin bedeli yaklaşık 2-3 milyon TL tutuyor. Parasını verirseniz yaparız. Siz mevcut haliyle projeye göre de kesin kabulü yapmışsınız.  Gerisi beni ilgilendirmez” demiş kibarca.

Yani olay sonunda yüksek güvenlikli diye anlatılan ve maalesef yalan olan bu duyurunun aksine bu özellikte bir hastane yapılmadığı için hasta kabul edilemiyor. Ya ne yapılıyor? Hafif psikiyatrik hastalar kabul ediliyor onun dışındakiler ya, derme çatma tekrar hayata geçirilen Erkilet’teki eski psikiyatri hastanesindeki 10 yataklı bir “bölümcüğe” gönderiliyor. Ya da başka şehirlere sevk ediliyor. Türkiye’nin en büyük ikinci dünyanın da sekizinci büyük hastanesine gelen bu tür hastalar başka şehirlere sevk ediliyor.

Hani burası en iyiydi, hani buraya 500 milyon avro para harcanmıştı. Hani yüksek güvenlikli en büyük hastane Kayseri Şehir Hastanesi’nin içindeydi.
Kafa mı buluyorsunuz, dalga mı geçiyorsunuz diyeceğim ama inanın bu durumda “bunu bile” söyleyemiyorum.

Sadece yazıklar olsun yapacağınız işe diyorum ve gerisini de vatandaşa bırakıyorum. Öyle ya bu 500 milyon avro onların, bizlerin, sizlerin cebinden çıkıyor.
Kimse bu beceriksizlere hakkını helal etmiyor, bunu böyle bilesiniz. Lakin bu sefer ki skandalın sebebi ve sorumlusu Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü değil, doğrudan Sağlık Bakanlığı’ndaki ilgili bölümler.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.