2017 TEOG 1. nakil sonuçları açıklandı

Sonuçlar e-Okul sayfasında yayınlanırken, TEOG'a dair ikinci nakil başvurularının ne zaman başlayacağı veliler ve öğrenciler tarafından merak konusu oldu.

2017 TEOG yerleştirme sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi web sitesinde yayınlandı.

14 Ağustos'ta başlayan nakil başvuru süreci, 18 Ağustos 2017 tarihinde, saat 17:00'de sona erdi. MEB, birinci nakil başvuruları sonuç tarihini Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu'nda yayımlamıştı.


Başvurular 21 Ağustos 2017 tarihinde başlıyor, 25 Ağustos 2017 tarihinde, saat 17:00'de sona eriyor. Bakanlık ikinci nakil başvuru sonuçlarının 28 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacağını duyurdu.

YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL GERÇEKLEŞECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı kılavuzda ortaöğretim kurumlarına nakil üzerinden geçecek olan öğrenciler için yerleştirme işlemlerinin nasıl olacağını açıkladı. Buna göre işlemler;

a) 8'inci sınıfta öğrenim gören, açık öğretim ortaokulunda mezun durumda olan ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP üstünlüğü, esas alınarak yapılacaktır.

EĞİTİM UZMANLARINDAN "AÇIK KONTENJAN" AÇIKLAMASI

b) Tercih yapmayan öğrenciler ile hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, sistem tarafından açık ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecektir. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri bu kılavuzun 1.7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilecektir.

BAKANLIKTAN PUANLARA DAİR ÖNEMLİ UYARI

c) 14-18 Ağustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-06 Eylül 2017 tarihlerinde yerleştirmeye esas nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir. Yerleştirmeye esas nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme takvimi doğrultusunda merkezî olarak yapılacaktır.

ç) Açık ortaöğretim kurumlarına yerleşen öğrencilerin, talep etmeleri hâlinde İl/İlçe Öğrenci Yerleştirme ve Nakil Komisyonunca, nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 11-14 Eylül 2017 tarihlerinde, 3 (üç) tercih alınarak, YEP üstünlüğüne göre il/ilçe sınırları içerisinde yerleştirmesi yapılacaktır.

d) Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.

ÖZEL OKULDA OKUMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLERE BUTON SEÇENEĞİ

e) «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği hâlde 15 Eylül 2017 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin yerleştirilmesi, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumlarına yapılacaktır.

f) Öğrencilerin yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresinde açıklanacak olup sonuç bilgilerinde, kaydının yapıldığı okul bilgileri bulunacaktır. Ayrıca, SMS ile bilgilendirilmek isteyen velilere mobil bilgilendirme servisi aracılığı ile yerleştirme sonuçları bildirilecektir.

g) İlköğretim programını tamamlayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu Raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrenciler, engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri ile

mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile şubelere dengeli bir şekilde yerleştirilebilecektir.

ğ) Özel okullarda %100 burslu okutulacak öğrenciler, Bakanlıkça puan üstünlüğü esasına göre %5'lik dilimden seçilerek yapılacaktır. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye genelindeki ilk % 5'lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar, tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk % 5'lik dilimden karşılayabileceklerdir.

h) Özel okullarda öğrenimi süresince burslu olarak okutulacak öğrenci, başarısı devam ettiği sürece bu haktan yararlandırılacaktır. Herhangi bir şekilde kurumdan ayrılan burslu öğrencilerden öğrenim gördüğü süre için ücret talep edilmeyecektir. (timeturk.com)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
muhammed 10 ay önce

benim oglumun okul puanı 92 ilkokul 5 sınafa yazılacak dedeman 5 sınafa yazdırmak istiyorum yıldırım beyazıtta ikamah etmekteyim adres sorun ediyorlar böyle bir sistem olamaz adres sorun edilmemeli başarılı ögrenciye adres sorun olmamalı belkide ben mahallemdeki okulu sevmiyorum ögrencimi orda okutmak istemiyorum buna bir an önce bir çare getirilmeli ve ya adres sorun edilmemeli ve kontenjandan direk kayıt edilmeli milliegitim bakanlıgı sayın devlet büyükleri sistemi degiştirmeli ben şu an kapı kapı okul arıyorum bu nebiçim sistem eger eger istedigim okula yazdıramazsam ne yaparım bilmiyorum

Avatar
ahmet 10 ay önce

arkadaş çok güzel konuşmuş herkes istedigi ögrencisini adres beyan edilmeden ilkokul puanına göre kayıt ettirmeli seneye ben ne yaparım benim çocugumda ilkokul beşi okuyacak okul puanına göre kayıt edilmeli hangi okul kaç puan istiyorsa ona göre kayıt edtirilmeli sayın milli egitim bakanı sayın cumhur başkanı bu sitem degiştirilmeli