MİLLİ ŞAİRİMİZ "KORKMA!" DEMİŞTİ. KORKMUYORUZ!

Kamçı, mesajında şunları söyledi:  “Milli marşlar, Milletlerin birliğini sağlayan ve yaşatan temel öğelerdendir. İstiklal Marşı, Türk Milletinin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, Türk Milletini ortak düşünce ve değerler düzleminde buluşturan eşsiz bir eserdir. İçinde yaşadığı toplumun değerlerini çok iyi bilen, ömrünü vatana, millete adamış milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un bu uyanış destanında bir milletin yeniden var olması, yeniden tarih sahnesinde hak ettiği yeri almasının yanı sıra her kıtasında iman tazeleten, her mısrasında ecdada rahmet okutan, her kelimesinde ruhumuzu aydınlatan İstiklal Marşımız, milli bilincimizin ve hürriyet aşkımızın en berrak ifadesidir. Türk Milletini ortak değerler ve düşünce düzleminde buluşturan İstiklal Marşımız ve sahip olduğumuz her değer bağımsızlık mücadelesinden izler taşıyor. Bize ve genç nesillerimize düşen en temel vazife de bu mücadeleyi daima diri tutmak ve gelecek nesillere aktarılması için mücadeleyi sürdürmektir. Yüce Allah'tan bu Millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmamasını niyaz ediyor, İstiklal Marşımızın TBMM’de kabulünün 97’nci yılı nedeniyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve bu vatan uğruna can veren bütün şehitlerimizi ve gazi olan kahramanlarımızı şükran ve minnetle anıyorum.” 
“Rahmetle, şükranla anıyoruz”
Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, yayımladığı mesajında; “Türk milleti, dünya tarihinin teşekkülünde birçok kez büyük pay sahibi olmuştur. İstiklal Savaşı ile var olma mücadelesine giren Türk milleti, işgal kuvvetleri karşısında cesur bir vatan savunması göstermiştir. Milli Mücadele’nin en çetin günlerinde milli heyecanı koruyacak, milli azim ve imanı manen besleyerek zinde tutacak bir marş hazırlanması için açılan yarışmada Mehmet Akif’in kaleminden çıkan İstiklal Marşı, TBMM tarafından oybirliği ile kabul edilmiştir. Mehmet Akif, ‘Kahraman Ordumuza’ ithaf ettiği İstiklal Marşı’nı milletine hediye etmiş; ödül olan parayı bir hayır kurumuna bağışlayarak da büyük bir karakter abidesi olduğunu ispat etmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Melikgazi Belediyesi olarak İstiklal Marşımızın kabulünün 97. Yılı vesilesiyle büyük şairimiz Mehmet Âkif Ersoy ve bütün İstiklal kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz” dedi. Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, ise “Türk Milletinin Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi bugün Afrin’de verdiği destansı mücadeleyi en iyi anlatan mısralar, İstiklal Marşımızda yer almaktadır. Bu kutsal mücadeleyi ölümsüzleştiren Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı. ERÜ Rektörü Güven’den 97. yıldönümü mesajı 
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven de, İstiklal Marşı’nın milli marş olarak kabulünün 97. yıldönümü münasebetiyle mesaj yayımladı. 
Rektör Güven, mesajında, İstiklal Marşı’nın her bir mısra ve her bir kıtasının büyük mana içerdiğini kaydetti. Güven, mesajında şu ifadelere yer verdi:  “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımız, 12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de ‘Milli Marş’ olarak kabul edilmiş ve o tarihten bugüne 7’den 70’e tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımız tarafından coşku içerisinde okunmaya devam edilmektedir. 
İstiklal Marşı bizler için sadece bir şiir, bir marştan öte, ülkemizin bağımsızlık mücadelesi ve egemenliğinin simgesidir. İstiklal Marşı’nda geçen her cümle, her mısra ve her kıta, milletimiz tarafından yaşanmış, vatan ve bayrak aşkının en güzel sembolüdür. O yüzden her okunduğunda ve her dinlendiğinde ilk günkü heyecanı ve coşkusunu bizlere hissettirmektedir.  Bizi istiklal mücadelesine zorlayan ve İstiklal Marşı’mıza bu coşku ve bu manayı katan düşmanlarımız dün vardı, bugün de varlar ve yarın da var olacaklar. Adları ve yöntemleri değişse de, ülkemiz üzerine kirli emellerini aynen sürdüren düşmanlarımıza karşı, korkmadan dik duruşumuza devam edeceğiz.“
Kurum Haberleri

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.