Ak Parti, bu milletin kendisine teveccüh sebeplerini, orada burada konuşulduğu üzere, bazı eş, dost, akraba, meşrep, cemaat, tarikat lehine kullanangiller partisi olarak tarihte yerini almak istemiyorsa, toy odaklı başkanlık sistemini kurgulamalı, parti bazlı siyaseti bitirmeli ve siyasi etiketin paraya, iltimasa, çıkara tahvilini önleyecek yasal düzenlemeleri yapmalıdır, aksihalde bu milletin ümitleri ile birlikte siyaset mezarlığına gömülecektir ki, bu olursa, o saatten sonra dine, dindara güvenecek bir seçmen de bu ülkede bulunmayacaktır. Kimse de buradan ayrılarak, kurulacak yeni partilere bel bağlamasın, ne iseler o olarak var olacaklardır.
--
Doğrusu şu ki, bendeniz parti, cemaat, hizip, teşkilat işlerini sevmiyorum. İlla ki bir zaman ve zemin sonrası, birileri suistimal etmeye kendini mecbur görüyor bu yapıları ve mensupları da e ama lütfen tarzı bir kolaylık da göstermiyor değiller. Bendeniz ilkelere inanıyorum, ilkesel hayatı ve idareyi önemsiyorum. A olmayınca, olmayacak yapılardan ürküyorum, A olmazsa B'nin de A ne yaptı ise, aynısını yapabileceği mekanizmaları istiyorum.
--
Allah'tan gayrına eyvallahı olmayan, güzel ahlak sahibi, iyi bir insan olmak bu zamanda en üstün payedir. Mailis Nalars
--
Müslümanın, Allah'ı anmasının en sahih yöntemi, her halinde ve işinde, Rızasını gözeterek, dosdoğru olmasıdır. Yok yani öyle dili Allah Allah der iken, işi fısk ı fücurat olanın anmasının bir kıymeti Allah u a'lem.
--
Kim Kimdir?
Mehmet, Sabri'nin can dostu, Davut'un azılı düşmanıdır. Annesinin biricik kuzusu, babasının baş belası... Esra'nın soğuk ve ilgisiz eşi, Gülçin'in pamuk yumağı babası, Rana'nın eski varyemez kocası... Ramazan'ın sevmediği amiri, Semra Hanım’ın beğenmediği memurudur... Yılmaz'ı tanımaz, Cihan ile arada selam sabah. Mehmet, Bakkal Rıza'nın ayaküstü muhabbet ettiği, Kerem’in ayda yılda bir buluştuğudur. Engin onu hiç sevmez, Kazım ise bayılır. Mustafa'ya borcu var, Yunus'tan alacağı... Nedim onu yanlış tanımış, Kemal ise her sözünü ferman bilmiştir. Yahya'ya haksızlık etmiş, Berna'nın kalbini kırmış, Yusuf'un büyük bir derdini halletmiştir. Roller ve kişiler değişse de sen, ne görüntü yakalamış ise başkası için osun. Muhatap seni, sen olarak değil, sunduğun kadar, gördüğü ve algıladığınca bilir. Olmadığı kişiyi oynayan bunu gayrına izletebilir; ama kendi o izletiden zevk almaz. Başkası yönünden ne görünürse görünsün; kişi, sonuçta her bir haliyle kendincedir. Zamanın bir dank sesi ve anı vardır. Hayatı an an yaşarız... Bazı an uzun sürer yaşamı kapsar, bazısı ise andan kısa zamandadır. Muhatap o an ne gördü ise sen onun için o kadarsındır. Esasında ne görünen sensin, ne de muhatabın gördüğü senden başkasıdır. İnsan ister ki dediği olsun, bildiğince olsun. Bilmez bilmediğini… Birini bildiğince olmaya zorlamak, onu istemeyeceği biri haline getirir. Mesela: Namazda gözü olmayan birini birisi, parayı, işi, aşı, bursu, kursu koz ederek namaza zorlar ve o da Allah için değil, birinin rızası için o namazı kılar ise kimi, kime kul etmiş oldu bilmek lazım. ‘Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol’ zor dava... Sen, sen olmak istersin de mahallen seni sana bırakmayabilir. Sen, başkası için fotoğrafını çektiği andaki kişisin. Gülümsedi isen o an, artık ağlaman vaki olamaz. Seni sen olarak yaşamaya bırakmayanlar civarında çoğaldıkça ‘ya huyundan ya suyundan misali’ bir bakmışsın sen de öylelerden olmuşsun. Artık ferdi medeniyet algın terakki edene kadar bir ezer bir ezilirsin; terakki etmeden ölmek de cabası… İnsan, birilerince birilerinin hayatına atanan yetkin özne olacağına, kıymeti kendinden menkul birilerinin keyfi için kavrayamadığı yaşamlar yaşayacağına; fukara yaşamında esir yüklem olsa daha yeğdir. Kimsenin mezurası kendinden başka kimseyi ölçmeye yetmez; aksi sanılsa da, böylece... Mailis Nalars Sarpust Yazıtları
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.