Bir tesis kurulurken hammaddeye yakınlık, uygun iş gücü ve pazara yakınlık gibi kriterler göz önünde bulundurulur. Bilinen bir sektörde iş kurulduğu zaman çalışacak kişileri bulmak kolaylaşır. Benzer bir sürü fabrika olduğu için yarı mamul ve hammadde bulmak zor olmaz. Örneğin bir mobilya fabrikasında uzun yıllar çalışan birisi daha sonra kendi işini kurduğunda yine mobilya fabrikası açar. Tedarikçileri ve fason üreticileri derken aynı sektör sürekli gelişir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Kayseri en fazla ihracat yapan 12. il olarak gözüküyor. İstanbul ise 1. ve ülkemizin ihracat lideri. Kocaeli ve Bursa 2. ve 3. olarak onu takip ediyor. Ankara ise 5. olarak listede yer alıyor. Bu rakamlar tarım sanayi ve madencilik ihracatlarının toplam değerlerine göre hesaplanmış. Kayseri’yi bu tabloya taşıyan etken ise hepimizin tahmin edeceği gibi: sanayi.

Türkiye’nin kalkınması ve daha güçlü olması için yüksek teknolojili ürünlerin üretimi ve ihracatı çok önemli. Yani kg değeri tonları bulan ama getirisi olmayan ürünler yerine bilgi ve teknoloji içeren ürünlere ihtiyaç var. Ar-Ge’ye önem vererek inovatif ve katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz.

Ülkemizde Yüksek Teknolojiyi Kim Üretiyor ve Kayseri Ne Durumda?

Teknoloji ihraç eden illere baktığımızda 1.sırada Eskişehir 2.sırada ise Ankara var. Eskişehir’in Yüksek ve Orta-Yüksek teknolojili ürünlerin tüm ihracata oranı %63. Ankara’nın Yüksek ve Orta-Yüksek teknolojili ürünlerin tüm ihracata oranı %60. İlk iki sırada yer alan bu iki şehrin düşük teknolojili ürünlerinin oranı ise sadece %13.

Kayseri ilinin ise yüksek teknolojili ürünlerinin payı sadece % 0,62 yani neredeyse 0. Kayserinin düşük teknolojili ürünlerin oranı %47,60, orta düşük teknolojili ürünlerin oranı %23 yani üretimin % 70’i düşük ve düşük orta teknolojili ürünler. %30 Yüksek ve Orta-Yüksek teknolojili ürünler. Bu demek oluyor ki Ankara’da küçük bir ofisten ihraç edilen yazılım Kayseri’de koca fabrikadan tırlarca gönderilen üründen daha değerli olabiliyor.Kayseri yüksek Teknolojili ürünü nasıl üretir?

Kayserinin yüksek teknolojili ürün üretmesi için yapacağı birçok çalışma var. Ancak başlıktan da anlaşılacağı gibi Hızlı Trenin Yüksek Teknolojili ürüne etkisine değinelim.

Yüksek teknolojili ürünü üretmek için gereken kaynak bilgi, tecrübe, Ar-Ge ve vizyondur. Yani Entelektüel Sermayedir. Entelektüel sermayenin en önemli unsuru ise “insan sermayesi” dir. İnsan Sermayesi ise bilgili, yetenekli ve yenilikçi çalışanlar ile oluşur. Bu tarz bir üretim anlayışı artık Kayseri’ye 1,5 saat uzakta olacak. Çünkü Ankara %60 oranında yüksek teknolojili ürün üretiyor. Örneğin; savunma sanayii ekipmanları, hava ve uzay taşıtları, tıbbi-optik hassas aletler ve tıpta kullanılan kimyasal ve bitkisel kaynaklı ürünler.

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki ‘Hemşehrilerimiz 1 saat 15 dakikada Ankara’ya ulaşacak.' demişti. İndi bindi derken yolculuğun 1,5 saati bulduğu varsayalım. Gardan binip Ankara’da inen biri ile İldem’den tramvaya binip organizeye giden birisi aynı sürede seyahat etmiş olacak. Yani iki büyükşehir birbirinin kaynağı ve pazarı olacak. Tıpkı İstanbul’un Bursa, Kocaeli ve Sakarya ile birbirlerinin büyümesini desteklemesi gibi Kayseri bir Büyükşehir’e komşu olacak.

Ankara Kayseri arasında uçak seferi yok. Otobüsle ise 5 saat, git gel dediğimizde 10 saat sürüyor. Günübirlik seyahat imkansız. Ayrıca otobüs yolculuğu konforsuz, yorucu ve verimsiz. Ama örneğin Hızlı Trenle yolculuk esnasında dizüstü bilgisayar ile proje çizilip, kod yazılıp iş raporları okunabilecek.

Ankara’da yüksek teknoloji üreten firmalarda çalışan kişiler Kayseri’ye günübirlik gelebilecek. Kayseri’de çalışan mühendisler ve araştırmacılar ODTÜ, Hacettepe, Bilkent vb. üniversitelerde yüksek lisans, doktora yapabilecek. İki şehir arasında gidip gelen ve bilgi akışı sağlayan öğrenci sayısı artacak. Ankara’da görev yapan akademisyenler Kayseri’de ders verebilecek ve fabrikalara danışmanlık yapabilecek. Ar-Ge merkezlerinin ve teknoloji girişimlerinin sayısı artacak. Teknoparklardaki firmalar arasında işbirliği artacak. Ortak projeler daha kolay yürütülebilecek.
Hızlı Tren, Yüksek Teknolojiye katkı sağlayacak önemli bir araç. Bunun yanında 5,5 Milyon kişinin Erciyes’e 1,5 saat uzakta olmasının turizm açısından getireceği katkı da açık. Birçok avantaj sağlayacak olan hızlı trenin, siyasette ve bürokraside etkin olan Kayseri şehrinin ortak söylemi olması gerekiyor. İki şehri yakınlaştıracak olan bu projenin 2019 yılı içinde başlaması tüm çevrelerin ilk isteği olmalı.Kaynakça
https://btgm.sanayi.gov.tr/Handlers/DokumanGetHandler.ashx?dokumanId=062115c5-db40-4e09-be7f-06931e6d8a5c
http://www.tim.org.tr/tr/ihracat-rakamlari.html
https://www.dunya.com/ihracat/teknolojide-turkiye039nin-ihracat-lideri-eskisehir-haberi-271552
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rahime Senaltun 12 ay önce

Cok tesekkur ediyorum ufkumuzu actiniz ortaya koymus oldugunuz tespitler oldukca manidardir umarim birgun o trenle Ankara ya ulasabiliriz

Avatar
Sevgi 12 ay önce

Kayserinin bu kadar dusuk teknoloji urettigini farketmemistim. Hizli trenin gercekten Kayseriye buyuk faydasi olacagina inaniyorum.

Avatar
Tuğba Çınar 12 ay önce

Demir yolu ile hızlı ulaşım herkesçe takdir edilecek, desteklenecek bir ulaşım yöntemi. Fakat ne yazık ki ihaleler büyük bir gizlilik içerisinde yapılıyor; ulaşım planlamasındaki tutarsızlık,büyük zaman kayıplarına neden oluyor,peronlar ayrı, yapılar ayrı yaptırılıyor...Umarım en kısa sürede böyle güzel bir projeden hem biz Kayserililer hem de ülkemizin tum vatandaşları faydalanma imkanı bulur...

Avatar
a 12 ay önce

10 yıldır yapılacak deniyor en az 5 yılı daha var.