Kahrolsun sefil esaret, yaşasın şanlı ve güzel ölüm!
         Rus işgaline karşı gösterilen mücadelenin öncü lideri olan Kafkas Kartalı Şeyh Şamil’i vefatının sene-i devriyesinde rahmetle anıyorum. Bu hafta köşemizde siz kıymetli okuyucular için tarihe ismini altın harfler ile yazdırmış bir destanın kahramanını hem analım hem de okuyarak tanıyalım.
 
        Kazakların hatmanı(komutan) Duruşenko “Yenilmeyen bir millet tanıyorum. O da Kafkasyalılar” demekten kendini alamadığı milletin efsane komutanını yakından tanımanızı istiyorum.
        1797 yılında Dağıstan’ın Gimri köyünde doğan gerçek adı Ali olan bu çocuğun küçük yaşta amansız bir hastalığa yakalanması sonucu tez iyi olsun, korunsun anlamında Şamil ismi de lakap olarak babası tarafından verilir.
         Küçük yaşından itibaren sıkı bir eğitim görmüştür. Medrese tahsili yaparak dinî ilimlerde büyük ilerleme kaydetmiş ve zamanın âlimleri arasına girmiştir. İslam için seve seve canını ortaya koyan yiğit insanlar diyarı Kafkasya’nın namlı bahadırlarından silah kullanmasını, ata binmesini öğrendi. Delikanlılık çağına girdiğinde bileği bükülmez bir yiğit olduğu anlaşılmıştı.
         Şeyh Muhammed’den sonra üç imamdan biri olan İmam Şamil’in1834’de “Şeyh Şamil” olarak Kafkas halkının başına geçerek Rus ordusuna kök söktürmeye başladığında 38 yaşında idi. Kafkasya’nın imamı, lideri olan Şeyh Şamil önderliğinde Müslüman Kafkas ahalisi, devrin en modern silahlarıyla ve sürüler halinde saldıran Moskoflara karşı kahramanca karşı koyuyorlardı. 
        Kafkasya’da istiklal meşalesi asırlara nam salacak bir kahramanın eline geçmişti ve yiğit insanlar İmam Şamil’in kumandasında zaferden zafere koşuyordu. O artık adını Kafkasya’nın dağlarına ve tarihin sayfalarına altın harflerle yazdıran, ömrünü milletinin hürriyetine ve İslam beldelerinin bağımsızlığına adamış şanlı bir mücahit, namı diyar Kafkas Kartalı İmam Şeyh Şamil’dir.
        Sonunu düşünen kahraman olamaz, kuvvet ve yardım ancak Allah ü Teâlâ’dandır.” diyen İmam Şeyh Şamil aynı zamanda son derece muazzam bir hatiptir. Kafkasya’da ayrı ayrı hanlıklar halinde olan Müslümanları bir bayrak altında toplamayı başarmıştır.
         500 bin kişilik Rus ordusunu 10 bin kişi civarındaki ordusuyla 30 sene boyunca hezimete uğratarak dünyaya rezil etmiştir. Gerilla savaşının ilk ve bilinçli örneğini vermiştir. Savaş meydanlarının güçlü ve yiğit savaşçısı İmam Şeyh Şamil aynı zamanda usta bir silahşordur. Sol eli ile kılıç kullanma maharetiyle şöhreti vatan sınırlarını aşmış dünyada nam salmış efsane bir komutandır.
         Savaş meydanında “Allah Allah” nidalarıyla hücum ettiği sırada bir süngünün Şeyh Şamil’in göğsüne saplanıp arkasından çıktığı görüldü. Bir mağaraya çekilen Şeyh Şamil pek çok yerinden yaralanmış, kaburga kemiklerinin bazıları ve köprücük kemiği de kırılmıştı. Kaç gün kaç ay yarı baygın vaziyette yattıktan sonra kendine geldiğinde, annesini baş uçunda görünce, güçlükle;
“- Anacığım! Namazımın vakti geçti mi?” 
 
diye sordu. İşte böylesine mümin bir insandı. Namazlarını ima ile kılarak, aylarca yatakta yatan Şeyh Şamil’in Cenab-ı Hakk’ın izniyle yaraları kapandı, kırılan kemikleri birbirine kaynadı, sıhhate kavuştu.
 
              Rus Çarı 2. Aleksandr bütün ordularını bu bir avuç kahraman üzerine salmış ve Şamil’i yenen kumandanlara büyük rütbeler ve mükâfatlar vaat etmiştir. Etrafında sağ kalan 400 kişi ile bu orduyu bile köyünde iki ay oyalamıştır.  Neticede etrafı kuşatılan bu köyde, çocukların ve kadınların açlıktan ölmemeleri için teslim olmuştur. Çar, bu büyük mücahide hayranlık duymakla beraber, korkusundan onu yıllarca sıkı bir göz hapsinde tutturmuştur. On yıl kadar bir konakta hapis hayatı yaşamıştır. Yıllar sonra Osmanlı Sultanı Abdülaziz'in aracılığıyla ve oğulları rehin kalmak şartıyla hac farizasını yerine getirmek üzere salıverilir. 
         Hac yolculuğunda ilk durak İstanbul olur. Büyük bir kalabalık bu şanlı mücahidi büyük bir coşkuyla karşılar. İstanbul bir bayram günü yaşamaktadır. Aziz misafirleri şehirlerine teşrif etmiştir… Şamil’i getiren gemi Dolmabahçe sarayı önüne demirlemiştir. Büyük kahramanı bizzat Sultan Abdülaziz karşılamış ve onu büyük bir muhabbetle bağrına basmıştır. Sultan Abdülaziz sevincini şöyle ifade etmektedir: “Babam sultan Mahmut mezarından çıksa idi ancak bu kadar sevinç ve heyecan duyabilirdim!”
        Şimdi sırada Haccın rükünlerini yerine getirmek vardır. Cidde’den Mekke’ye varınca ilk iş Hac farizası için ihrama girmek olur. Hac farizasının bitiminde Medine’yi ziyaret etmek vardır. Hac’dan sonra büyük imam, Allah Resulü’nün komşusu olur.  Büyük bir izzet ve ikram’la ağırlanan İmam Şamil burada rahatsızlanarak 17 Şubat 1871’de Medine-i Münevvere’de ruhunu Rahmet-i Rahman’a teslim eder. Birçok Sahabe-i Kiramın metfun bulunduğu Cennet'ül Baki Mezarlığına defnedilir.  Moskof zulmüne boyun eğmeyen, esir yaşamı zulüm azleden, İslam’ın sancaktarı büyük bir komutandı o.
        Allah mağfiretiyle muamele buyursun…
        Yüce Mevla’mdan İmam Şamil’e rahmet, bizlere de insani ve İslami basiret niyaz ederim.  
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aydın ÇALIŞKAN 1 yıl önce

çok güzel bi̇r yazi olmuş. eli̇ni̇ze , di̇li̇ni̇ze sağlik.