Ülkemizde gerek kamu kurumları gerekse sivil kurumların gerektiği şekilde denetlenip işleyişte görülen aksamaların kontrol edildiğini söyleyebilmek ne yazık ki mümkün değildir.
Yakın zamanda Ak Parti iktidarları hem kamu kurumlarının çalışmalarını denetlemek hem bu konuda vatandaşların şikâyetlerini ilgili kurumlara ulaştırmak hem de vatandaşla devlet arasındaki anlaşmazlıklara mahkemeye gitmeden çözüm üretebilmek adına KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU‘nu oluşturdu. Kurumun başına da uzun süre Trabzon milletvekilliği yapan avukat Şeref MALKOÇ bey’i atadı.
Bizim toplumumuzda okuma alışkanlığının fazla olmaması ayrıca sabırla mücadele ederek hak arama alışkanlığının olmaması ve aceleci bir toplum yapımızın olması sebebiyle çoğu zaman rahatsızlık duyduğumuz, yanlış gördüğümüz uygulamalar konusunda evlerimizde, dost meclislerinde şikâyetlerimizi söylenerek dile getiririz. Ama gördüğümüz yanlışlarla ilgili muhataplara yüz yüze yada dilekçe ile başvurma geleneğimiz gelişmemiştir.
Eski valilerimizden rahmetli Recep YAZICIOĞLU Kayseri’de katıldığı bir programda insanımızın bu halini anlatan şöyle bir söz söylemişti. “BİZİM MİLLET SÖYLEMEZ AMA SÖYLENİR.” Gerçekten hiçte makbul sayılmayacak bu özelliğimiz günümüzde de ne yazık ki devam ediyor. Medeni insanların yaptığı gibi gördüğümüz yanlışları ve eksikleri muhatap kişi ve kurumlara yüz yüze konuşarak ya da yazılı dilekçe vererek çözüme katkıda bulunma yerine çoğu zaman söylenme alışkanlığımızı devam ettiriyoruz. Sonuçta sözlerimiz karşılık bulmuyor havaya uçup gidiyor bizde çenemizi boşa yormuş, nefesimizi boşa tüketmiş oluyoruz.
Devletimiz hem yanlış uygulamaların önüne geçmek hem vatandaşın yerinde şikâyetlerinin ilgili kurumlara iletilmesini sağlamak devamında vatandaşın denetime katkıda bulunarak çözüme yardımcı olmasını temin etmek amacıyla kamu denetçiliği kurumunu oluşturmuş ve başına da işin ehli avukat Şeref MALKOÇ gibi bir hukukçuyu getirerek yetkiyle donatmıştır.
Avukat Şeref MALKOÇ Bey’in başkanlığındaki kamu denetçiliği kurumu yetkilileri bugünlerde il il Anadolu’yu geziyor. Valilik, belediye, STK’lar, adli kurumlar ve diğer kurumları ziyaret ederek hem kendilerini anlatıyorlar hem de girdikleri ortamlarda kamu denetçiliğine müracaat ederek çözüme katkı sunulması konusunda teşvik edici tavsiyelerde bulunuyorlar.
6 Şubat Salı günü kamu denetçiliği kurumu başkanı Şeref Bey Kayseri’de idi. Gündüz ziyaretlerinin ardından akşamda Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşlarının Temsilcileriyle Kocasinan Belediyesi Meclis Salonunda bir araya geldi. Avukat Şeref MALKOÇ Bey’in önceden bilgi verilmiş STK temsilcileriyle tanışıp görüşerek istişarede bulunacağı bildirilmişti.  
Kanaatim odur ki güzel ve verimli bir toplantı oldu. Başkan Şeref MALKOÇ, yanına Gönüllü Kültür Kuruluşları başkanını alarak yaptığı açış konuşmasında kısa ve öz olarak kamu denetçiliği ve ombudsmanlık kurumunun kuruluş amacı ve önemiyle ilgili bilgiler verdi. Bu kuruma müracaatın problemlerin çözümüne katkısından örnekler vererek bahsetti. Ve STK’ların bu konudaki desteğinin önemini hatırlattı.
Daha sonra STK’ların temsilcileri sırayla söz alarak kendilerini tanıttılar, kurumları hakkında bilgi verdiler ve faaliyetler sırasında özellikle kamu kurumlarıyla yaşadıkları problemleri dile getirmeye çalıştılar. Program 19.30’dan 23.00’a kadar devam etti.
Gözleyebildiğim kadarıyla programdan Şeref MALKOÇ Bey’in memnun kaldığı kadar Gönüllü Kültür Kuruluşları temsilcileri de memnun kaldılar. Aynı zamanda kurumu tanıyıp gerektiğinde müracaat ederek birçok probleme çözüm bulmanın mümkün olacağını da öğrenmiş oldular.
Programın yapılmasındaki katkı ve katılım için Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı avukat Şeref MALKOÇ Bey’e, katılıma gösterdikleri katılım için Gönüllü Kuruluşların temsilcilerine, programa gösterdikleri ilgi için Melikgazi ve Kocasinan Belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. İnşallah bu tür programların devamı gelir ve katılımcı idare anlayışına katkısı olur. 
 
  
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.