Şehrimizde çeşitli tiyatro grupları ve öğrenci grupları oyunlarını sergilemeye devam ediyor. Kimisi üniversitelerde gruplar oluşturuyor kimisi de bağımsız bir şekilde ‘kendi yağıyla kavrulup’ tiyatro sevgilerini sahnelere taşımaya gayret ediyorlar. Herkesin yaptığı bu alandaki kültür sanat mücadelesi takdir edilesi bir durum. Bu türden grupların oyunları olsun bilindik isimlerin Kayseri turnesi kapsamında şehrimizde sahneledikleri oyunlar açısından olsun, Kayseri’de tiyatroya ilgi günden güne artmıştı ve bunu salonların doluluğundan anlayabiliyorduk. Bu da sevindirici bir gelişme olarak yansıyordu bizim açımızdan çünkü Kayseri’deki mevcut kültür sanat etkinliklerine talebin artması demek şehrin bilincinde açılım sağlayacak yapı taşlarının git gide örülmesi demekti.

Kültür sanat alanında en güncel yenilik, devlet tiyatrolarının artık Kayseri’de de olması oldu. Geçtiğimiz haftalarda Büyükşehir Belediyemizin girişimleriyle, eski Şehir Tiyatrosu devlet tiyatrolarına tahsis edildi. Böylece devlet tiyatroları ve oyuncuları şehrimizde de oyunlarını sahnelemeye başlayacak. Biz Kayserililer de devlet tiyatroları geleneğini tadacak, tecrübe edecek ve ilgimizi artırmaya devam edeceğiz.

Devlet tiyatrolarının Kayseri’de de olmasını sevindirici bir gelişme olarak görüyorum. Çünkü hep bahsedilen ‘Kayseri algısını’ bu tür gelişmeler kırmaya devam edecektir. Elbette belediyeler veya devlet eliyle bu algıyı tek yönlü kırmak yeterli değildir, toplumun eğitim ve kültür seviyesinin de yükselmesiyle tamamlanacaktır. Aksi halde tüm çabalara rağmen ‘umutsuz vakalar’ varlığını sürdürecektir. Tüm bunlara rağmen Kayseri’nin okuyan, tiyatroya giden, sinemalarda film izleyen bir toplum olduğunu göstermeliyiz ve göstermeye devam etmeliyiz.

Devlet tiyatrosuna gelene dek kütüphanelerle de bu algının kırılmasına bir katkı sunulmuştu. Müzeler, kültür sanat faaliyetlerinin artması, eksiklerine rağmen çok sayıda olanakların vatandaşların hizmetine sunulması, zannedilen o Kayseri imajını sarsmaya devam edecek.

Ocak ayında Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç kapsamlı bir toplantı yapıp planlarından, yapılanlardan ve yapılacaklardan bahsetmişti. Erciyes’te gerçekleştirilen toplantıda Kayseri imajına yönelik gerçekleştirilecek sunumlar da yer alıyordu diye hatırlıyorum. Tanıtım faaliyetlerinde Kayseri algısının iyileştirilmesi noktasında yapılacak çalışmalar da mevcut yönetimin aklında bir yerde. Sanıyorum, bundan hareketle hizmetlerin tanıtımı ve hayata geçirilen hizmetlerde bu fikir de düşünülerek hareket edilmeye çalışılıyor. Sadece devlet tiyatrosuyla olumsuz Kayseri imajı kırılmaz belki ancak zaman zaman sosyal medyada türetilen Kayseri propagandasına karşı bir propaganda olarak bu tür hizmetler kullanılabilir ve kullanılmalıdır diye düşünüyorum.
Kütüphanelerin kurulması ve kurulmaya devam edilmesi, devlet tiyatrosu hamlesi, ilçe belediyelerindeki özellikle Talas’taki sanat galerisi de dahil olmak üzere, kültür ve sanat hayatında Kayseri’de yakalanan mevcut ivmenin artarak devam etmesini umuyoruz.

Devlet tiyatrosunun binası mevcut binada olmalı mıydı burası tartışılır. Çünkü ilk günden biletlerinin tükenmesi ilginin ve merakın büyüklüğünü yansıtıyor. Trafik problemi, talebin artışıyla kaynaklanacak olası yer bulamama durumları belediyeye eleştirileri beraberinde getirecek. Müstakil ve modern bir bina inşa edilseydi daha iyi olurdu, kapasitesi artmış, otopark sorunu olmayan merkezi ama şehrin göbeğinde olmayacak bir yere kurulsaydı devlet tiyatrosu, çok daha takdir toplardı. Bu da tecrübe edilerek görülecek ve şimdilik görülen eksiklerden biri budur. Yıpranmış, dış görüntüsü hoş olmayan bir binada ‘yenilik’ olarak devlet tiyatrosuna dönüştürüldü güzel ama ‘devlet’ binası olmasından çıkarılıp modern ve kültür sanat binası olduğunu hissettirecek bir bina olmasını gönül isterdi. Şimdilik elde bu var ve zaman eksikleri güzellikleri gösterecek. Bir başka eleştiri de bu konuda şunu söyleyebiliriz: Tiyatronun bir cephesinde belediyenin reklam panosu duruyor. Başkan’ın sözünün yer aldığı. Bu pano durmaya devam edecek mi kaldırılması iyi olmaz mı diye düşünmüyor değilim.

Eksiklikleriyle olumlu yönleriyle devlet tiyatrolarının şehre gelmesi olumlu bir hava estirecektir. Hem şehrin tanıtılmasına katkı sunacak hem de tiyatroya ilgiyi artıracaktır.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emrullah Coşar 2 ay önce

büyükşehir, belediyecilik ve kültür faaliyetleri yönünden konyayı örnek alsın. ordaki mevlana kültür merkezi, çok güzel ve kapsamlı yapılmış. park ve bahçeler gayet güzel, merkezi tuvaletlerde kağıt havlu, tuvalet kağıdı bile var.

banner364