Sevin veya sevmeyin ama Aziz Nesin’in kitapları Türkiye’nin geçmiş dönem gerçek hikâyelerini anlatırdı. Ve sonrasında o kadar çok bu kişinin kulakları çınlatıldı ki, işte Kocasinan Belediyesi’ndeki son durum da, tam Aziz Nesin’lik türden bir hikâye. 

Hemen baştan söyleyeyim, ben Başkan Ahmet Çolakbayrakdar’ın tıpkı bir zamanlar kurumdan ayrılan işçisinin açtığı davayı kaybettiği ve alacağına karşılık makam aracına haciz getirdiğinden son anda haberi olduğu gibi yine bu olan biten küçük ama komik olaydan haberi olduğunu sanmıyorum. 

Varsa, zaten bu daha da komik ve daha da vahim.

Kayseri Kocasinan Belediyesi’nin belediye başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ikinci dönem aday gösterildi ve seçilerek koltuğuna “seçilmiş başkan” olarak oturdu. İlk icraatlarından biri “gönül belediyeciliği” merkezli projelere ağırlık vermek oldu. İlk birkaç ay iyi de gitti ama kasanın dibi görününce ve paranın olmadığı daha net anlaşılınca projelere de kaynak bulunamaz oldu. Böyle olunca da, daha çok ucuz ve bir şey yapmış olmak için yapılan işlere yönelindi. Ama vatandaş bunları yemiyor hem de hiç yemiyor ve anında yorumunu yapıştırıyor. 

Dostlar alışverişte görsün işleri bunlar deyip çıkıveriyor işin içinden. 

Bu Olta Balıkçılığı günleri de buna en somut örnek. Ucuz olsun, bizim olsun ve “iş olsun” türünden işler birbir uygulamaya konuluyor. Vatandaş güneşin anlında sabahtan akşama kadar iki gün süreyle Kuşçu’ya esir ediliyor sonuçta içi boş ama lafı sözü çok bir “iş” yapılmış oluyor. 

Bu olta balıkçılığı günleri adlı “iş olsun” türünden yapılan projenin tanıtım görüntülerine bir bakın. Balık dışında her şey var ama balık yok. Allah’tan oltayı unutmamışlar birkaç kişi elinde oltayla görüntülenmiş ve kerhen de olsa adına uygun birkaç görüntü tanıtıma yerleştirilmiş. 

İşte bu iş olsun torba dolsun türünden projelerle ortaya çıkmaya çalışan Kocasinan Belediyesi’nin ekonomik durumu da dibin dibi, neredeyse sizlere ömür. İş böyle olunca, kaynak yaratacak işler peşinde koşmak gerekirken, göbek atılan, oyunlar oynanan ve dar gelirli kesimin gözünün boyanmasına yönelik işlerin ardından koşan Kocasinan Belediye için “aman ne güzel de, hafta sonu gittik, göbek attık, top oynadık, bir iki de olta salladık” diyenlerin takdirleriyle gönül belediyeciliği yapıldığı sanılıyorsa, bu ucuzluktan ve uçuş lakin içi boş işlerin peşinde koşmaktan başka bir şey değil. Ha olta balıkçılığı günleri yapılmaz mı, elbette yapılır ama böyle değil. Neyse bu belediyenin işi hani her şeyi çok biliyorlar ya, bunu da bildikleri gibi yaptılar ve yapıyorlar da. İşleri güçleri rast gelsin. 

Benim asıl söylemek istediğim başka bir şey ama iki satır da, geçen iki gün süreyle Kuşçu’da yapılmaya çalışılan ama göstermelik olduğu her halinde belli olan, beceriksizliğin ve işi boş bir uygulamanın her halinden anlaşılan, sözde olta balıkçılığı günlerinden bahsetmek istedim. 

SORU: BELEDİYE KENDİ ÇALIŞANINI KAZIKLAR MI?

Cevap EVET hem de iyice bir kazıklar. Efendim konu doğrudan Kocasinan Belediyesi ile ilgili. Belediye’de yakın zamana kadar (yaklaşık on gün öncesine) çay ücretleri yani personelin ve kuruma gelen ziyaretçilere ikram edilen çayların ücretleri 45 kuruş idi. Bu çayları iki çay ocağı satıyor. Birincisi özel sektöre ait ikincisi de KİMAŞ adlı belediye şirketi tarafından işletiliyor. Her ikisinde de yakın zamana kadar çay ücretleri ve diğer içecek vs. ücretleri aynıydı. Ama her ne olduysa on gün öncesinde KİMAŞ’a ait olan, yani Kocasinan Belediyesi’ne ait olan çay ocağı işletmesinde başta çay olmak üzere tüm ürünlere zam yapıldı. Üstelik de öyle az-muz değil tam iki katından fazla. Mesela çay her iki tarafta da 45 kuruştu. Şimdi belediyeye ait şirketin işlettiği çay ocağında çaylar on gündür 1 TL yani neredeyse iki katından 10 kuruş daha fazla. Özel sektörde ise hala 45 kuruş. 

Kafanız karıştıysa ya da ben yanlış mı anladım diye aklınızdan geçiriyorsanız hayır doğru anladınız. Devletin yani belediyenin şirketinde çay kendi çalışanlarına iki katından fazla parayla satılmaya başlandı. 

Bunun iki türlü sebebi olabilir ya gerçekten belediyede tam bir başıboşluk var kör tuttuğunu öpüyor misali bir icraatlar serisi başladı ya da küçük bir yol kazası oldu. Ve asıl önemlisi bu kendi çalışanını kazıklamaya yönelik uygulamadan Başkan ÇOLAKBAYRAKDAR’ın haberi var mı bilinmiyor. Eğer varsa ve o da “kazıklayın” manasında bu şok artışa zam verdiyse ve bu zihniyete geçtiyse yaklaşık 500 bin Kocasinan halkının Allah yardımcısı olsun. Öyle ya kendi belediye çalışanına çayı bile iki katından fazlaya satmaya onay veren Başkan dışarıda neler yapmaz. 

İnşallah biz yanlış öğrenmişizdir.

İnşallah biz yalan yazmışızdır.

Ve inşallah Kocasinan Belediyesi kendi belediye çalışanlarını bile, göz göre göre KAZIKLAMAYA yönelik bir yönetim zihniyetine geçmemiştir. 

Eğer böyleyse ve ölünün dirinin halledildiği misalde olduğu gibi, sıra belediyenin içini hallettikten sonra vatandaşa gelecekse, yandı gülüm keten helva.

Ne diyelim, Kocasinan Belediyesi’nce kendi belediye çalışanlarının bile kazıklandığı bir kararla ilgili umarım Belediye Başkanı Çolakbayrakdar   “düzeltme” açıklaması yapacaktır. 
Yok eğer, “bundan sonra bizde böyle” deniyorsa Allah Kocasinan ilçesinde yaşayanların yardımcısı olsun. 

Âmin.

Not: Hani zamanında yazmıştım ya, önce Büyükşehir Belediyesi’nin Sayıştay raporlarındaki durumlarla ilgili incelemeye ve yazmaya başladık sırada ilçe belediyeleri de var. İşte şimdi önümde Kocasinan Belediyesi’ne ait Sayıştay raporu duruyor. Bakalım neler çıkacak, bakalım Başkan Çolakbayrakdar da, olası olumsuzlukları kendinden önceki Kocasinan Belediye Başkanı Mustafa Çelik’e mi yıkacak. Biz soracağız o da isterse yanıtlayacak.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.