Aynen öyle, şaşırdım ki hem de nasıl. Memduh Büyükkılıç Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacak diye manşet yaptık aman yarabbim sanki 3.Dünya Savaşı’nı ilan ettik. Bir tarafta İttifak Devletleri diğer tarafta İtilaf Devletleri cenk ediyor sanırsınız. Ama Büyükkılıç’ın Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olmasını isteyenler büyük ekseriyetteler. Eleştirenler ise sadece “yaştan” vurabiliyorlar bir de 3. Dönem uygulamasından. Hani Ak Parti’de üst üste 3 dönem herhangi bir siyasi görev yapılamıyordu ya. Du ya diyorum çünkü Elitaş ve Taner Yıldız’ın falan aday olup tekrar seçildiği süreçte bu madde geçici olarak kaldırıldı ve uygulanmadı.

Zaten, geçenlerde Ak Parti yöneticilerinin yaptığı resmi açıklamada “başarılı isimler” için bu 3 dönem engelinin uygulanmayacağı söylendi. Ayrıca Büyükkılıç 3 dönemdir Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmıyor, o da ayrı. Bunu Büyükkılıç’ı savunmak için söylemiyorum ama belden aşağı ve tamamen zihin bulandırmaya yönelik söylemleri de yanıtlamak ve doğrusunu söylemek gerekir diye yazıyorum.

Büyükkılıç Büyükşehir’e aday olacak dedik, kayserigundem.com.tr haber sitemizde yer alan bu haber tam 30 binden fazla tıklandı yani okundu. Bu Kayseri ölçekli internet haber siteleri için çok yüksek bir haber ve her zaman da olmaz. Ama Büyükkılıç Büyükşehir’e aday dedik ve böyle oldu. Demek ki, çok büyük bir merak var. Tabi ki bunların,  ne kadarı Büykükılıç’ın yanında ne kadarı karşısında bilemem ben sadece ilginin derecesinden bahsediyorum.
Demektir ki, Büyükkılıç yıllardır Kayseri’de derin izler bırakmış. Biz de zaman zaman bu isimle ilgili haberleri yazmaya devam edeceğiz.

İMAR BARIŞI UYANIKLARI

İmar barışı uygulaması çıktığından beri bir şehir efsanesidir dilden dile dolaşıyor. Lakin bu efsane artık uygulamaya sokulmuş ve denemeler başlamış. Olay şu; imar barışında devlete başvurup kayıtsız kuyutsuz malınızı mülkünüzü kayıt altına aldırıyorsunuz ya, hemen bazı emlakçı uyanıklar türemiş. Vatandaşa diyorlar ki, “gel bak şurda hazine arazisi var. Biz oraya hemen bir konteyner koyalım, sonra yalandan bir iki düzenleme yapalım sonra da gidip imar barışı için başvuruda bulunalım. Biz bu hazine arazisinin tamamını da senin üzerine geçirelim”

Sistem bu ve buna düşen pek çok kişi de varmış. Özellikle az da olsa bazı uyanık ve haramzade emlakçılar bu işlere tevessül etmişler. Ama sanırım hevesleri boğazlarında kalacak. Zira Çevre ve Şehircilik Kayseri İl müdürü Sibel Livdumlu ’ya sordum bunu “asla mümkün değil“ dedi öncelikli olarak. Sonra da ilave etti Livdumlu, “bir kere bakanlık bu işe başlamadan önce Türkiye’nin uydudan tüm fotoğraf arşivini santim santim aldı. Ve bakın bu  uygulama 31.Aralık.2017’den önceki yapılaşmalar için geçerli. Yani 1 Ocak 2018 ve sonrasındaki hiçbir yapılaşma bu imar barışından yararlanamıyor. Birincisi bu, ikincisi bu fotoğraf arşivisinde olacak görüntüler. Üçüncüsü de bu görüntülerdeki yer alan binanın harabe de olsa geçmişe yönelik bir su, elektrik vs. faturası ya da sözleşmesi ya da resmi bir kuruma bir başvurusu muhakkak olmuştur, bunun getirilmesi istenecek. Yani nerden baksanız bütün gayri  yasal kapılar kapalı. Ve yıkmaya da başladık zaten. Bu ve benzeri işler de dahil, şartlara uymayan tüm binaları yıkıyoruz. Kayseri’de de başladık buna belediyelerle işbirliği halinde bunu yapıyoruz”

KOCASİNAN’DA DAHA NELER VAR NELER

Kocasinan Belediyesi sınırları içinde olan biten öyle işler ve bunlara ilişkin iddialar çıktı ki ortaya şaşarsınız. Ya iki bina var araları 1 kilometre yok, ikisi de aynı tarihte başlamış ve ikisi de ÇİMSA’dan beton alıyor. Bir tanesinin yapı denetim firması betonun kalitesiz olduğunu rapor etmiş ve çürük raporu vermiş binaya ve bina yıkılmış. Ama aynı yerden aynı tarihte çimento alan bir diğer bina ve binalar bitirilmiş, sahipleri de içine girip oturmuş. Bu binalara da mesken raporu verilmiş bina kullanım izni verilmiş, verilmiş de verilmiş. Ve buna gelene kadar da daha bir dolu iddia çıktı Kocasinan Belediyesi Fen İşleri ve İmar daireleri hakkında. Orada bizleri “ işi bilmez aptallar” yerine koyan tipler var, onlara sorulacak o kadar çok soru çıktı ki, onlar bile şaşacak. Hele Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar tümden şaşıracak. Zira şu sıralar sakal falan da bırakıp “ yeni  dönem adaylığı” için şekil falan da yapıyor imaj tazeliyordu ama sanırım tüm bunlardan önce insanların doğrudan hayatına mal olacak ciddi hatalar yapıldığı söyleniyor belediyede. Ve tabi bu hatalar eğer gerçekten bilmeden yapılmış hatalar değilse ortada bir dolu şantrik ve buna bağlı iddialar olacak. Başkan Çolakbayrakdar da buna paşa paşa cevap verecek. Nasıl olsa 31 Mart 2019’a kadar vakit çok. Ben soracağım onlar yanıt verecek ya da susacaklar. Tercih kendilerinin. Bu arada Kocasinan Belediyesi Basın Müşaviri Selda Polat’ın aracılığıyla görüştürüldüğüm belediyenin bu işlerden sorumlu ilgili birimindeki bilmişler bir bina ile ilgili demişlerdi ki “ orada biz cam testi yapmadık” . Şaka gibi yaptığınız cam testi orda duruyor. Hatta bina yöneticilerine demişsiniz ki “ cam kırılırsa bizi çağırın” binada oturanlar ve yöneticileri sizi defalarca çağırmış ama her nedense bir kere bile gidip cama bakmamışsınız, kırık mı değil mi diye.

Beylerrr açık söylüyorum yanlış iş yapmadıysanız merak edilecek bir şey yok ama olur da inşaat şirketleriyle ballı börekli ilişkilere girdiyseniz bunun bedelini sanırım Kocasinan Belediye Başkan adayı olmaya niyetli Ahmet Çolakbayrakdar ödeyecek.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gariban köylü memed efendi 8 ay önce

İlter bey evladım ; devammm devammm kayseri sallanıyorrr