Bismillahirrahmanirrahim,
Yaratan Rabbinin adıyla oku!
           Asırlar sonra duyulan o ilk söz ; ‘İKRA’, ‘OKU!’ gök kubbede yankılandı. Hz. İsa’ya indirilen vahyin insanlar tarafından değiştirilmesi sonucu insanların gönülleri, ruhları ve beyinlerinde adeta bir çölleşme başlamıştı. İnsanlık karanlık içinde yolunu kaybetmiş, nefsinin esiri olmuştu.
       İnsanı en iyi tanıyan Allah (c.c.), cahiliye bataklığında, zifiri karanlıklar içinde kalan insanlığı aydınlatmanın ve medenî bir topluma dönüştürme yolunun ilk basamağına ‘İKRA’ diyerek ‘OKU’ kelimesini yerleştirmiştir.
       Okumak… Yazılanı, kainatı, insanı, doğayı, yaratılmış olan her şeyi kısaca hayatın kendisini okumak… İşte o yüzden Yüce Mevlam inandığımız kitabın pek çok yerinde ‘akletmez misiniz?’ diye  mümin kullarına uyarıda bulunuyor.
Okullar açılıyor
       Sözlerin en güzeli ile kelamıma başladım. Şükür Allah’a ki ‘İKRA’, ‘OKU!’ diye indirilen kitaba inanmış bir ümmetiz. Peygamber mesleği olan öğretmenliği icra etmenin gururu ile her sene olduğu gibi bu yıl da okullar açılırken yüreğim kıvanç  ile dolup taşıyor. Minicik yavruların yaşama adım atarken, hayatı okumasına vesile olmak için bu kutsal görevi yerine getirmenin mutluluğu ve sevabı biz öğretmenlere nail olur inşallah’
    Uzun soluklu yaz tatilinin ardından dinlenmiş bir vaziyette okulların açılmasını bekleyen sevgili öğrenciler, okulların ne zaman açılacağını merak ediyorlar?  Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı akademik takvime göre 2017-2018 eğitim öğretim yılı, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü başlayacak. Okula ilk defa başlayacak okul öncesi, ilkokul 1. sınıf  ve ortaokul  5. sınıf   öğrencilerinin eğitim-öğretime  hazırlanması için 11-15 Eylül 2017 tarihlerinde uyum eğitimi yapılacak. Bu haftayı  uyum programı ile tamamlayacak bu sınıflar için okulun açılma tarihi 11 Eylül 2017 Pazartesi günü .
           Kayserimizde de yaklaşık 292.000  öğrenci  ve  17.000 öğretmen için okullarda bu tarihte  zil çalacak. Öncelikle Kayseri ve akabinde tüm eğitim camiası için hayırlısı ile başlayıp hayırlısı ile bitmesini temenni ediyorum.
Okula yeni başlayacak öğrencilere ve velilerine tavsiyeler
         Tabi ki bu süreçte evlerde ve gönüllerde heyecan var. Velisinden öğretmenine, öğrencisine kadar herkesin yüreği kıpır kıpır oluyor. Buradan sizlere kulağınıza küpe olacak küçük tavsiyelerde bulunmak istiyorum, özellikle okula ilk defa başlayacak yavrularımız ve velilerine ;
  • Sabah kahvaltısı küçük yavrularımız için çok önemli. Muhakkak sabah kahvaltısı yaptırıp okula öyle gönderelim çocukları… Beslenme alışkanlığı kazanması için veli olarak ilk ay destek olunması gerekmekte.
  • Okul öncesi ve 1. sınıfa yeni başlayan öğrencilerde karşılaşılan en büyük problemlerin başında şüphesiz uzun süre sandalye veya okul sırasında oturamamaktan kaynaklı sıkıntılar ve okula alışamama. Bunun için evde küçük alıştırmalar yapılabilir. Bakanlığın son yıllarda uygulamaya koyduğu okula uyum amacıyla 1. sınıfların erken okula başlaması bu sorunu bir nebze olsun azalttı.
  • Okula servisle veya yaya olarak gidecek küçük öğrenciler mutlaka velisi tarafından bu konuda uyarılmalı. Kendi başına evden veya okuldan ayrılmasına müsaade edilmemeli. Velisi okul yolunda öğrenciye eşlik etmeli. Servis konusunda ne yazık ki son günlerde ülkemizde üzücü bir hadise yaşandı. Milli Eğitim Müdürlükleri, Emniyet Birimleri ve Belediye bu konuda ilimizde gerekli tüm tedbir ve önlemleri almış olsa bile velilerin servis konusunda seçici davranmaları elzem olmuştur.
  • Okula yeni başlayan öğrencilerde azda olsa karşılaşılan bir diğer problem ise çocuğun tuvalet alışkanlığını tam anlamıyla kazanamamış olmasıdır. Bu konuda veliye bir hayli iş düşüyor. Çocuğa tuvaleti nasıl kullanacağı evde uygulamalı olarak tekrarlar ile öğretilmeli. Tuvalet çıkışında muslukta ellerini yıkaması gerektiği vurgulanmalı.
  • Çocuklarımıza kırtasiye alışverişinde lütfen bilinçli hareket edelim. Unutmayınız ki pahalı ürün kaliteli anlamına gelmiyor. Güvenli ürün almaya özen gösterin. Ürün alırken TSE damgası veya ‘CE’ belgeli ürün tercih edin.Çocuğunuzun sağlığının her şeyden önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
  • Hangi sınıf seviyesinde olursa olsun kırtasiye alışverişinde en mühim konu; çocuğunuzun sınıf ortamında dikkatini dağıtıcı (araba silgi, uçak kalem, vb.) oyuncak türü kırtasiye malzemesinden uzak durmaktır.
  • Gel gelelim en faydalı öneriye; lütfen evde çocuklarınıza ebeveyn olarak zaman ayırınız.Bu son öneri baştakilerin hepsinden daha önemli.
Vatanımız ve memleketimiz için hayırlı evlatlar yetiştirmeyi Mevla’m bizlere nasip etsin.
Birbirimize dualarımız hiç eksilmesin.
 
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.