Sultan Alaaddin Keykubat döneminde (1221-1237) en ihtişamlı günlerini yaşayan Anadolu Selçuklu Devleti’nin en önemli devlet adamlarından biri de Emir Sadeddin Köpek’tir.
Selçuklu Sarayı’nda almış olduğu vezirlik ve baş mimarlık görevine nasıl geldiği veya getirildiği bilinmese de kısa zaman içinde Sultan’dan sonra sarayın en etkili adamı olmayı başarabilmiş, Sultan Alaaddin’in güvenini kazanabilmiştir.
Saray ve hanedan mensuplarıyla kurduğu yakınlık yanında, Anadolu’da yaşayan halkla da iyi ilişkileri olan, mazlum ve mağdurlara destek olan, çiftçilerin vergi yükünü azaltan, cömert ve hoş sohbet birisidir.
Selçuklu’nun gücü ve ihtişamının gölgesinde, devlet yönetiminde etkisini her geçen gün artıran ve adeta ‘paralel bir devlet’ düzeni kuran Sadeddin Köpek, siyasi ikbâl ve makam hırsıyla diğer emirler üzerinde de baskı unsuru oluşturarak onları da teker teker bertaraf etmiştir.
Moğol tehlikesinin henüz Anadolu’da hissedilmeye başladığı yıllarda, Kayseri Keykubadiye Sarayı’nda, Ramazan Bayramının dördüncü gününde yediği bıldırcın etinden zehirlenerek vefat eden Sultan Alaaddin Keykubad’ın vefatından sonra siyasi etki alanını daha da artıracaktır, Emir Saadeddin.
Sultan Alaattin’in kendisine veliaht olarak bıraktığı, Kudüs Fatihi Selahattin Eyyübi’nin yeğeni, Melik Adil’in kızı olan Eyyübî prensesi Melik Adile hatundan olma oğlu sekiz yaşındaki İzzettin’in yerine ondört yaşındaki Hunat Hatun’dan olma Gıyasettin’in tahta çıkarılmasında yine baş aktör Sadeddin Köpek’tir.
Tahta geçen Sultan II.Gıyaseddin de, çocukluğundan itibaren Emir Sadeddin’in etkisi altında büyüyen, eğlence düşkünü dirayetsiz biridir. Bunu fırsat bilerek, tüm ipleri eline alıp önemli devlet adamları ve emirlerin ortadan kaldırılmasını ve kenara çekilmesini sağlamış, ileride ayağına dolaşabileceğini düşündüğü en etkili hanedan üyesi olan Melike Adile’yi iki oğluyla beraber hapsedildikleri Ankara Kalesinde yayla boğdurarak öldürtmüştür. Hazin bir şekilde can veren Eyyübî melikesi Melike Adile’nin cenazesi Ankara’da bulunan mezarından çıkarılarak, beş yıl sonra kızları tarafından Kayseri’ye getirilip, kent merkezinden uzak Sivas yolundaki kendi adıyla anılan türbesine defnedilecektir.
Tecrübesiz Sultan Gıyasettin’i parmağında oynatarak, devlet yönetimi ve siyasi ikbal hırsını, hanedan mensubiyeti ile taçlandırmak istemiş, kendi annesine iftira atacak düzeyde bir iddia ile kendisinin Alaattin Keykubad’ın babasının gayrı meşru ilişkiden doğma çocuğu oluğunu fütursuzca dillendirmeye başlamıştır. Bununla da kalmamış, Sultan Gıyasettin’in Abbasi halifesinin sancağını değiştireceği ve Abbasileri tanımak istemediği yalanını yayarak, Halife ile arasını bozmak, itibarsızlaştırmak istemiştir.
Eşi öldükten sonra, oğlunu Sultan yapmak için Emir Sadettin ile ortak hareket eden ve bunu başaran, aynı zamanda Müslümanlığını 1238 yılında Kayseri’ye yaptırdığı Hunat Camii ve Külliyesi ile pekiştiren Mahperi Hunat Hatun, bu şahsın tehlikeli niyetlerini kısa zaman içinde anlamış, oğlu Gıyasettin’e yaptığı uyarılar etkili olmuş ve Sadettin Köpek’in ipi çekilmiştir.
Sâdeddin Köpek’i bertaraf etmeye karar veren Sultan Gıyasettin çok güvendiği kölelerinden birini gizlice Sivas Subaşısı Hüsâmeddin Karaca’ya gönderip Sâdeddin Köpek’in ortadan kaldırılmasını emretti. Hüsâmeddin Karaca, Konya Beyşehir gölü kenarındaki Kubâdâbâd Sarayı’nda bulunan sultanın yanına gitmeden önce Sâdeddin Köpek’in güvenini kazanmaya çalıştı ve kendisine sultanın hizmetine girmek istediğini bildirdi. Sâdeddin Köpek nezdinde gittikçe itibarı artan Hüsâmeddin Karaca daha sonra bir ziyafet sırasında suikast planlayarak Köpek’i öldürmeye çalıştıysa da başaramadı. Yaralı vaziyette kaçmaya çalışan Köpek, sarayın mahzeninde şarabdâr ve adamları tarafından öldürüldü. Cesedi demirden bir kafes içine konularak Kubâdâbâd Sarayı’nın kale burcuna asıldı (Aralık 1238).
Siyasî ihtirasları, yönetim hırsı ve cinayet ve entrikaları ile örülen hayatı, mimarî planı ve tezyinatı konusunda kendisinin emeği ile yapılan sarayda son bulan Emir Sadeddin’in Arapça’da p ve ö harfleri olmadığı için ‘kubeq’ olarak yazılan künyesi, hak ettiği şekilde ‘köpek’ olarak anılmaya devam edecektir.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.