Devletin imkanlarına 'e ama bunlar bizdenci, e biraz da bizimkiler nasiplensin' tarzı yaklaşımlarla çöken, çökerten kim var ise alayı hain şerefsizlerdir diyemeyen herkesin inancından şüphe duyması gerektiğine inanıyorum.
--
Sadeleştirmeye ihtiyacımız var sadece:
Dinin yegane gayesinin uluhiyeti sadece Allah'a tahsis ile, iyi bir insan olmayı ve bunun için de sahih ahlak sahibi olunmasını talim ettiği gibi.
Devletin sadece yatay ve dikey eşitliğe ihtimam ile, adaleti tesis etmekle yükümlü bir organizasyon olduğu gibi.
Hukukun sadece zulmü engelleme ile yükümlü olduğu gibi.
Zulmün gayrın hakkına tecavüz olduğu gibi.
Anayasanın insan hak ve hürriyetlerine saygılı değil, insan hak ve hürriyetlerine dayalı bir nizamı tesis ile yükümlülüğünün asıl olduğu gibi.
--
Bu dünyanın kendi zamanında yok olacağına inanan ve bu yok oluşa damgasını vurmak isteyen fanatik bazı sapkınların proje piyonları olmak ya da onları tarihe gömmek sizlerin ellerinizde ey insanlık!
Falanın deccalı filanın mehdisi ve falanın mehdisi filanın deccali iken tüm dünya bu fanatiklerin hamlelerine kilitlenmiş sonunu beklemede olmamalı.
Dünyayı fanatiklerin cirit alanı haline getiren de onlara koşulsuz itaat eden sessiz yığınlar maalesef. Kişilere onlarda olmayan meziyetleri yükleyerek onları baş belası haline getiren yığınlar akıllarını başlarına devşirmezlerse onların göz dönmüşlüklerine kurban edileceklerdir.
Olması gereken, kişi bazlı değil ilke odaklı siyaseti hayata geçirebilmek. Aksi halde onun mehdisi bunun deccalini öpmek için dünyayı kan gölüne çevirecek.
--
Fikrinin eleştirilmesine tahammül edemeyen, eleştiri sahibine menfi hisler besleyen ya hamdır, ya da hain, başka izahı olamaz, zira yüce görüş, sorgu ürünüdür. Muhakeme görmemiş görüş, güneş görmemiş domates gibidir. Mailis Nalars
--
Dinler, kurallarına müntesiblerinin uymasını ve müntesibi olmayanların da kaidelerine göre yaşamasını talep etmektedir tarzı bir tarif yapılsa ve bu tarif doğrultusunda biri çıksa ve absürt bir lisan ile: 'Dinlerde jakoben bir eğilim vardır' dese ona ne denilmeli?
Jakoben tavır beşeri nizamlar söz konusu olunca savunulması kaka, din mevzu olunca bir tarz gereklilik mi demeliyiz?
Din boyutunun daha içerisinden bir yerlerden bakılsa ve bu sefer de denilse ki: Mezhebim, Meşrebim, Cemaatim... Gelmezsen yanılgıdasın! Hatalısın! Yanlışsın!... İfade bu şekilde olmasa da, gelmeyene veya gelmişin emele aykırı vaziyetinde ona vebalı muamelesi yapılsa faraza!.. Filan filan işi işleyenler dile dolansa, kınansa, engellense, yapma hürriyetinden mahrum bırakılsa, uygulayıcı, hükmedici, doz ayarlayıcı, kamçı tutucu insan olunca Allah adına insanın neyi ne ile ölçtüğünün ölçütü nasıl ayar tutacak? Kim? Ne adına, kimi? Hakkı tutturmak, ne ile? Boş laf! Yok bu işin ayar ölçütü yaşam içinde. Belki saf bir güven ve teslim sadece. Burada da bu güven ile özgüvenin cellatlığı söz konusu olur mu olmaz mı kumarı var harbisinden ayrıca.
Aynı dinin içinde: Öldürmesi onu, ona emredilmişken 'yüzüme tükürdü!' diye müşrik savaşçıyı öldürmeyen ne menem bir mantıkla tebessümle anılır? Davası görülmüş ve hükmü kesinleşmiş kadın taşlanırken canının yangısıyla kaçarken, işi bitirme adına peşini bırakmayıp onu öldürenlere, 'keşke bıraksaydınız ya' demek ne oluyor, özde neyi talim ediyor? Hırsıza uygulanan şer'î emri kuraklık ve kıtlıkta uygulamayan, rafa kaldıran 'Allah'ın hükmüyle hükmetmeme ile' ne yapmış oluyor, bize ne anlatıyor? Ötesi 'ceza' aslında dinde neyi ifade ediyor? Neden o zahide kadın 'bir kediye merhametsizlik etti' diye cehennemi boyluyor? Neden o adam 'susamış köpeğe su verdi' diye cenneti hak ediyor? İnsana merhamet kediye köpeğe merhametten kıymetsiz mi de insanlar hem yaşamlarında hem yaşam sonralarında lekelenip, kıtır kıtır doğranıyor!? Merhamet ise kavramımız 'yüzüne tüküren'in bir an önce katledilmesi de merhamet değil miydi hani, ictimaiyat gereği... Öyle ya, tükürdüğüne niye tükürdü ki o!? Ne kadar sefil bir idrakımız var. Daha daha ötesinde yaşama hakkının falanca filancada yok sayılması ve bazen de zıddına bunca korunması kimin kafasını karıştırdı, kimin adaletini pekiştirdi? Neler oluyor? Laf üretme mekanizmaları -makinalı tüfek gibi işlemeye başlasa da, namlu şişmiş, boşa kelime tüketimi çabası bu! Ölüm ve yaşamı iki dudak arasına yetkileyen bir din anlayışı ve o anlayışın onursal kadıları! O'nun adına sürekli bir yargıçlık ve ferman vermek... Turan Dursun'a bakarsan 'Din bu', bizim gördüğümüz ise bu değil. Bu, kulluktan bıkmışların topaç oyunu aslında...
Kedi köpeğin yaşama hakkını müdafaa eden ve merhameti öngören bir din ve o dinin mensublarının -Allah adına- insanların kafasını keserek, ya da insanları cemiyetten keserek canını, yaşama hakkını almaya o din var olduğundan bu yana devam edilmesi... O dinin kıymetli mensupları da yine O'nun adına zaman zaman katledilmiş üstelik! Hüseyinleri, Hallacları, İmam Azamları, İbn Teymiyeleri, türlü türlü meşrebler adına hep bir kılıf ile Allah adına katletmişler veya susturmuşlar! Zıtlaştıkları yerde ise en sofular birbirlerinin kanını dökmekten çekinmemişler, Allah adına! Hepsi kendini dine dayandırıp, haklılığını ifade etmiş üstelik. 'Haksızlık yaptım' diyen yok... Uygulamalar ve uygulayıcılar! Bugün güç elinde olmadığı için niceler de sinesinde gizlediği bir kin ile o öldürme gününü beklemiyor mu? 'Elimde olsa onu bin parçaya bölerdim' duygusu nereden besleniyor acaba? Sen sapıksın! Sen cahilsin! Sen ölmelisin! Sen büyüksün! Sen şusun, sen busuncular! Hükmedenler, hükmü uygulayanlar! Dinin kendisi en büyük imtihan...
La ilahe illallah Allah'tan başka yargıç yoktur! Ama Allah adına yargılamak mı? O herkesin bir şekilde birileri için dozajı ve kapsama alanı farklı sorgusuz doğal hakkı!
Jakobenlik mi? Beşerî nizamsan sen, 'tu kaka!' Dinse olay, farz be farz! Hiç Müslümandan jakoben olur mu? Bal gibi olur! Dünyanın en jakobenleri top bin'i at gözlüğü ile de ilesiz de bize aittir!
Ne biçim yazıyorsun sen!? Seni gidi kafir seni! Tiz boynu vurula!..
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.