Sempozyumun öğleden sonraki oturumunda ilk olarak Erciyes Üniversitesinden Emre Gökduman ise Türkiye’de Üniversite öğretim çağında 19-24 yaş aralığında 325.000 erkek 230.000 bayan olmak üzere 555.000 Suriyeli bulunduğunu,  bunların 2017 de 14.747 sinin yüksek öğretim yaptığını 2019 da 20.000 civarında olduğunu, bu sayının yüksek öğretimde % 2 ye tekabül ettiğini,   15-18 yaş arasında 275.000, 10-14 yaş aralığında 385.000, 5-9 yaş aralığında 495.000, 0-4 yaş aralığında ise 563.000 çocuk ve genç olduğunu söyledi. Yüksek öğretime bu öğrencilerin alınabilmesinin yabancı öğrenci sınavında başarılı olmalarına bağlı olduğunu, merkezi bir yabancı öğrenci sınavı olmadığı için her üniversitenin kendi sınav yaptığını, bu sınavı kazanan öğrencilerin ikinci öğretim harcının 1 ila 4 katı harç ödemek zorunda olduklarını, birilerinin söylediği gibi Türk öğrencilerinin kotalarını kullanmalarının söz konusu olmadığını yabancı öğrenci kotasından okuduklarını maddi durumu olmayan bir kısım öğrenciye Diyanet vakfı bursu ya da sınavla çok az bir kısmına devlet bursları veya Avrupa Birliği bursları da sağlandığını belirtti. Kayseri’de ERÜ de 352 öğrencinin eğitim gördüğünü de ekledi.
            Kayseri Üniversitesinden Prof.Dr. Hakkı Büyükbaş ise 82 milyon nüfusumuzun 17 milyonunun doğum yerinin Türkiye dışında olduğuna dair ilginç bir bilgi verdi. Üniversitelerinin 3 fakültesinde 20  Suriyeli öğrenci olduğunu belirtti. Suriyeli göçmenlerin 3.610.300 ünün Türkiye, 935.000 Lübnan, 664.000 Ürdün, 252.000 Irak, 132.000 Mısır, 35.700 Kuzey Afrika ülkeleri, 530.000 Almanya, 50.000 Avusturya, 110.000 İsveç, 21.000 ABD de yaşadığını belirtti. Kayseri Türkiye şehirlerinde sayı olarak 14. Sırada sığınmacı aldığını ve Suriyelilerin Türkiye ekonomisine katkısının gayri safi milli hasılaya 1,7 oranında katkı sağladığını söyledi.
            İHH genel koordinatörü Sait Çamlıca ise İHH olarak Kayseri’de “0” gelirli dul ve yetimler olarak 76 aileye düzenli yardım ettiklerini bunların sayısının Kayseri’de 750 civarında olduğunu, ikinci olarak geliri olan ancak yeterli olmayan 185 aileye yardım ettiklerini bunların da Kayseri’de 1500 aile civarında olduğunu, üçüncü olarak acil durumlarda (ameliyat gibi ) tek seferlik yardım yaptıklarını son olarak ta tüm sığınmacılara rehberlik hizmeti verdiklerini belirtti. 2018 yılında bu yardımların toplamının 1 milyon TL yardım yaptıklarını , 2019 da şu anda 850.000 TL olan rakamın 1,3 milyon lira civarında olacağını tahmin ettiklerini söyledi.
            Tüm konuşmacılar gibi geçici koruma kimliği olmayanları kayıt altına alınabilmeleri için yardım yapamadıklarını İHH olarak yapılan yardımların toplumsal huzuru sağlamaya yönelik olduğunu da sözlerine ekledi.
            Birleşmiş Miller Mülteciler  temsilcisi İsmet Yasak Türkiye’de 4 milyon mülteci olduğunu, bunların 79  değişik ülkeden Türkiye’ye geldiğini, ayakkabıcılık, terzilik, tekstil ve Tarım hayvancılıkta çalıştıklarını belirtti. Suç oranının Türkiye’de % 2,5 iken sığınmacılarda bu oranın % 1,3 civarında olduğunu her yıl Birleşmiş Milletler Mülteciler teşkilatının Türkiye’den 20.000 civarında kişiyi talep eden diğer ülkelere göç idaresinin izni ile gönderdiklerini söyledi.
            Esnaf odasını temsilen konuşan Kenan Aslan ise Türkiye’de Suriyelilerin kurduğu 15.000 şirket olduğunu buralarda 44.000 kişi istihdam edildiğini, Kayseri’de 26.000 esnafın 363 ünün yabancı uyruklu olduğunu onların da kanunlara uygun vergi ödediğini , işletmelerin en fazla % 10 yabancı işçi çalıştırabileceğini bu durumun kaldırılması gerektiğini belirtti. Yabancıların seyahat yasağı nedeniyle esnafların zor durumda kaldığından kaldırılmasını istedi.
            İl Göç idaresi yetkilisi Mehmet Tülü Kayseri’de 96.500 yabancı olduğunu, bunların 80.297 sinin Suriyeli, 6000 Irak, 3500 Afgan, 2000 İranlı, 1500 Doğu Türkistanlı olduğunu, bunlara kalabilmeleri için geçici kimlik belgesi düzenlediklerini, bu kimliği olanların Genel sağlık sigortasından faydalanabildiklerini, çalışabilmeleri için kimlik aldıktan 6 ay sonra sigortalı çalışabildiklerin, tercümanlık, avukatlık  hizmeti verdiklerini, Göç idaresinden izin ve seyahat belgesi almadan şehirlerarası seyahatlerinin yasak olduğunu, evlenme belgesi düzenlediklerini, kayıt güncelleme işlemi yaptıklarını, başka illerden Kayseri’de kimlik kolay veriliyor diye gelmemeleri ve işlerin yoğunluğu nedeniyle aylar sonrasına kimlik randevusu verdiklerini kimlik alamayanların ev tutamadıklarını eğitim ve mesleki yeterliliği olanların bir çok prosedürden sonra TC vatandaşlığını kazanabildiğini bu güne kadar Kayseri’de 291 kişiye TC vatandaşlığı verdiklerini belirtti. Suriyelilerin Hatay anlaşması gereği Türkiye’de ev alamadıklarını, vatandaş olmayanın devlet memuru olmasının ve oy kullanmasının imkansız olduğunu, Tokinin ancak TC vatandaşlarına ev yapıp sattığını, hiçbir Suriyeliye Toki evinin bedava verilmesinin söz konusu olmadığını, Üniversite öğrencilerinin hepsine burs verilmediğini, çok az bir kısmına sınavla burs verildiğini, arabalarının geçici plaka takmak zorunda olduğunu sigorta yaptırıp, vergi ödediklerini yapmayan var ise kaçak kullandığını yakalanması halinde işlem yapıldığını, Suriyelilere Kızılay kart ile ödenen kişi başı 120 TL nin Avrupa Birliği tarafından ödendiğini,  Suriyelilerinde ruhsat alıp işyeri açma ve vergi ödeme konusunda Türk vatandaşları ile aynı sorumlulukları olduğunu bu konularda yanlış bilinenlerin düzeltilmesi gerektiğini söyledi.
            Toplantıda 2018 sonuna kadar bir Vali yardımcısı başkanlığında toplanan sığınmacılarla ilgili koordinasyon toplantısının iptal edilmesi eleştirildi. Koordinasyon ihtiyacı olduğu belirtildi. 1 milyon civarında olduğu belirlenen kimliksizlere yardım yapılamadığının sorun olduğu, göç idaresinin iyi niyetli çalışmasına rağmen eleman sıkıntısı nedeniyle yeterli olamadığı, daha çok tercümana ihtiyaç olduğu, geri gönderme süreçleri ile ilgili bir hazırlık olmadığı, işverenlerin çalışanların haklarını vermediği, sığınmacıların da bilinçlendirilmesi için dernekleşmesi gerektiği, vatandaşlarımızın sığınmacılar konusunda doğru bilgilendirilmesi de sorunlar arasında zikredildi.
            Çok fazla yorum yapmadan bilgiler vermeye çalıştım. Yorum sizden, Allaha emanet olunuz.

 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Orhan 12 ay önce

Teşekkür ederim ilgilendiğniz için.