Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu bir haftadır gündemde. Belediye meclisinde gelen bir önergeye verdiği cevap adeta “Allandı, pullandı, katıldı, karıştırıldı” içinden çıkılmaz bir hale getirildi.
Önce olayı bir hatırlayalım CHP Melikgazi Meclis üyesi Halil Yağmur, Belediye tabelasının önüne “ Türkiye Cumhuriyeti (T.C.)” ibaresinin eklenmesi yönünde bir önerge verdi. Bu önergeye cevap veren Başkan Mustafa Palancıoğlu’nun açıklamaları ertesi gün bazı gazete ve TV’lerde  “TC ibaresinin maliyet yükselttiği, "Maliyet yüksek. TC ibaresi ekleyemeyiz” yönünde haber oldu.
CHP’liler bu olayı o kadar iyi kullandı ki Başkan Palancıoğlu yaygın gazetelere haber oldu ve CHP’li vekil Çetin Arık tarafından TBMM’ye bile  olay taşındı.
Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, olay farklı boyutlara ulaşınca zorunlu olarak bir açıklama yapmak durumdan kaldı. Kendisi ve Melikgazi Belediyesi hakkında “karalama ve algı yönetimi kampanyası”başlatıldığını ifade eden  Başkan Palancıoğlu açıklamasında şunları söyledi:
“Belediyemizin Temmuz ayı olağan Meclis Toplantısı bitiminde söz alarak siyasi bir gündem oluşturmak gayesi ile CHP'li meclis üyesinin belediye girişindeki Melikgazi Belediyesi levhasına "T.C." ibaresinin eklenmesini talep etmiştir.
3 aydır görev yapmakta olduğum Melikgazi Belediyesine ait logo, amblem, isim veya levhasında hiçbir değişiklik yapılmamıştır ve T.C. ibaresi çıkartılmamıştır. Kaldı ki Belediyemize ait tüm resmi yazışmalarda T.C. ibaresi bulunmaktadır. Siyasi bir kaygı ve yönlendirme ile gündeme getirildiği açık olan ve belediyemizi hedef alan bu talep üzerine yaptığım açıklamalar da:
Bu konuda Belediye Meclislerinin görev ve yetkileri arasında bulunmadığını ve bu talep ile ilgili olarak ülkemizdeki tüm belediyelerin isimlerinin önüne "T.C." veya "Türkiye Cumhuriyeti" ibaresinin eklenip eklenmeyeceğinin, eklenecek ise yazı, şekil ve standartlarının nasıl olacağını açıklayacak bir düzenlemeye ihtiyaç var ise bunun yapılacak bir düzenleme ile sonuca bağlanması gerektiğini ifade ettim.
Melikgazi Belediyesi olarak yapılacak düzenlemeye göre üzerimize düşenin en iyisini yapacağımızı belirterek bu söz konusu düzenlemeler yapılmadan gerçekleştirilecek işlemlerin gereksiz bir masraf doğuracağını belirttim.
Türkiye Cumhuriyetini Avrupa Birliği Konseyinde temsil eden ve ülkemizin çıkarlarını en üst seviyede savunan bir Belediye Başkanı olarak Cumhuriyetin hepimizin müşterek değeri olduğunu ve hiçbir siyasi partinin veya şahsın tekelinde olmadığını vurgulamak isterim.
Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında yaşamaktan gurur ve onur duyuyorum. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyetinin ne kadar zorluklarla kurulduğunu ve ne kadar çok düşmanı olduğunu en iyi bilenlerdenim. Dolayısı ile bizim için Türkiye Cumhuriyeti kavramı her şeyin üzerinde bir anlam ifade etmektedir.”
İşte Başkan Palancıoğlu’nun açıklamaları bu şekilde.
Yani olayın ertesi günü gazetelere çıkan “TC ibaresinin maliyet yükselttiği, "Maliyet yüksek. TC ibaresi ekleyemeyiz” yönündeki açıklamalar olayı doğru şekilde ifade eden cümleler değil.
Başkan Palancıoğlu’nun sözlerini çarpıtarak olayı siyasi bir rant haline getirmek doğru bir yaklaşım değil. Kaldı ki Palancıoğlu T.C. ibaresini eklemeyelim demiyor.
Türkiye’yi Avrupa Birliği nezdinde temsil eden ve her fırsatta vatan ve millet kavramlarının önemine dikkat çeken bir Belediye Başkanına yönelik açıklamalar ve olayın yaygın medyaya yansıtılma şekli gerçekten Palancıoğlu’nun nezdinde Kayseri’ye yapılan bir haksızlıktır.
Beyefendi kişiliği ve her zaman sözlerini seçerek konuşan bir insan olan Palancıoğlu’nun kendinin de ifade ettiği gibi “Karalama ve algı yönetimi kampanyasına” maruz kalması konusuna AK Parti İl Başkanının da çıkıp bir iki kelam etmesi gerekirdi.
T.C. ibaresinin eklenmesi hususu Türkiye’de siyasi bir polemik ve malzeme konusu oldu. Bu konuda yasal düzenlememi yoksa ne gerekiyorsa ortak bir kararla mı çözüm bulunması için bir an önce harekete geçilmeli.
Palancıoğlu’nun ve diğer belediye Başkanlarının, hangi siyasi partiye mensup olursa olsunlar Türkiye Cumhuriyeti ( T.C.) ibaresinden rahatsız olacağına ihtimal bile vermiyorum. Türkiye Cumhuriyeti ibaresinden, yazısından rahatsız olanların “ KANINDAN” şüphe etmek gerekir.
Bu arada Melikgazi Belediye Meclisinde CHP’li üyelerin yanı sıra MHP ve İyi Parti’den de çok kıymetli insanlar var. Başkan Mustafa Palancıoğlu’nun söylediği iddia edilen ve gazetelere  yansıyan "Maliyet yüksek. TC ibaresi ekleyemeyiz” sözlerine onlarda tepki gösterirdi gerçekten Palancıoğlu böyle sözler sarf etmiş olsaydı diye de düşünmeden edemiyorum vesselam.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.