Ahirete iman yaşam tarzını belirler
Ahirete iman, daha yüksek ve ebedî bir hayata imandır. Bu dünyaya, ilim ve fazilet kazanmak, bulunduğu hayattan daha ulvî ve ebedî bir hayata yükselmek için geldiğine ve o âlemdeki mutluluğun bu dünyada kazanacağı yüksek ilim ve faziletlere bağlı olduğuna iman etmiş olan bir insan ve toplum için şu tesirler görülür:
  • Ahiret inancının gösterdiği yolu tutarak aklını, ahlâkını hakiki ve müspet ilimlerle aydınlatır. Ahiret inancı, insana hem ahireti hem de ahiretteki mükâfatları kazandıracak yolları öğretir. İlmi sadece dünya için kullanmak isteyenler ise hem ilimden hem de ahiret mükâfatından mahrum kalır.
  • İnsan, bu iman sayesinde her işinde doğruluktan ayrılmaz. Doğruluğun kazandıracağı mükâfatları tam kavramak, dünyada hangi nimet verilecek olursa olsun yanlıştan koruyacaktır.
  • Hayatını hep meşru yollardan kazanmak için çalışır, haram kazançtan uzak durur. Kazancını da daima yerinde ve faydalı işlerde kullanır. Ahiret inancı sadece kazandıklarımızı değil, harcayacaklarımızı da etkiler. Çünkü ahiretin en önemli konularından bir tanesi de hesap vermektir. Bir mükâfat ve ceza gününün varlığı ve herkesin bu dünyadaki işinden dolayı Allah’ın huzurunda sorguya çekilecekleri gerçeği ahirete iman etmiş olan kimselerin kalbine yer etmiş olur ve bu hakikat hayatımızın her saha ve safhasında etkisini gösterir.
  • Kulluk vazifelerini tam anlamıyla vaktinde yapmaya çalışır. “Ancak onlardan ilimde derinleşenler ile mü’minler, sana indirilene ve senden önce indirilene inanırlar. Namazı dosdoğru kılanlar, zekâtı verenler, Allah’a ve ahiret gününe inananlar; işte bunlar, biz bunlara büyük bir ecir vereceğiz.” (Nisa, 162)
  • Milletler ve toplumlar arasındaki bağların ve ilişkilerin sağlam bir hale gelmesini kolaylaştıracak olan en büyük vasıta ahirete imandır. Bu iman fertlerin kalbinde ne kadar kuvvetli olursa, toplumlar arasındaki ilişkiler de o derece sağlam olur. Çünkü bu iman, her ferdi kendi sınırında durdurup başkasının sınırına geçirmez.
  • Ahirete iman eden insanlar huzurlu ve mutludurlar. Ne varlığa sevinir ne de darlığa yerinir, ahiret inancı kalbini kaplamış olan fert ve toplumlar. Mülk Allah’ındır ve bizde o mülk cinsindeniz derler.
 
Toplumun Ahiret İnancını Olumsuz Etkileyen Unsurlar
Hem fert hem de toplumun ahiret inancını etkileyen unsurlara bakacak olursak sekülerleşme diyebileceğimiz genel başlığı biraz açalım.
1- Dünya nimetlerinden istifade etmenin normal hatta yükümlülük haline geldiği yerler dahi olabilir. Ama bu nimetler için yaşamak hayatın gayesi haline gelirse bu en büyük problemdir. Yani hep daha iyisini istemek bitmeyecek arzular dizisi demektir ve ahireti unutturur.
2- Dünya hayatından olması gerektiğinin dışında haz almaya başlamak tabiri caiz ise eğlence ve zevk için yaşamaya başlamak da ahiret inancını olumsuz etkiler. Artık dünya haz için hız yaptığımız pist haline gelmiş demektir.
3- Başarı endeksli bir yaşamı kutsamak da ahireti unutturan etkenlerden bir tanesidir. Başarı kavramının tekrar yorumlanması gerektiği kanaatindeyim. Dünyada Allah’ın rızasını kazanmak için hayat sürmek en büyük başarıdır. Diploma ve kariyer başarısı dahi İslam için kullanılmalıdır.
4- Toplumumuzun özünde olmayan ama popüler kültürün pompaladığı küreselleşme hastalığı da ahiret inancımızı etkilemektedir.
Bize uymayan manevi elbiseler, bize uydurulan kıyafetler kadar dikkatimizi çekmez oldu maalesef.
5- Okumalarımızın değişmesi de bizim ahiret inancımızı kötü etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Ölümü, hesabı ve cezayı anlatan okumalar zihni ve hayata bakışı negatif etkiliyor diyerek, ottan, çöpten, börtü böcekten ve romantik okumalara sarılır olduk. Nerede kaldı şu bizim kaynak eser okuyan adamlarımız? Yoksa onların ahirete gitmesi de bizim ahiret inancımızı mı etkiledi dersiniz?
6- Saymakla bitiremeyeceğimiz unsurlara burada son olarak şunu eklemek isterim. Günümüzü ve gündemimizi bizler ve bizden olanlar değil, şeytan ve dostları belirlemekte. Tuhaf olan kısmı da bizzat belirlediğimiz bizim gündemlerimizin banal olarak nitelenmesi. İslam adına konuşmalarımız yersiz ve zamansız diye eleştirilirken bizim geçmişte eleştirdiğimiz tavizler bugün füruat bile değil. Hassasiyetlerimizde gündeme yenik düştü.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.