Yeni eğitim öğretim yılına gireceğimiz bu günlerde, tüm eğitim camiasına, öğretmen, öğrenci, veli,  idareci, yardımcı ve teknik hizmetler çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum. Milletimize, Devletimize, ümmeti Muhammed’e faydalı nesiller yetiştirilmesine vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Kazasız belasız, başarılı bir yıl olur inşallah. Bu dönemde hızlı bir alışveriş telaşına kapılıyoruz. Reklamların ve satıcıların tazyikiyle, sağdan soldan, komşudan duyduklarımızla gereksiz bir çok malzeme alıyoruz. Bir çoğunu yıl içerisinde öğrencilerimiz kullanamıyor ya da lazım olmuyor . Alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken altın kuralları bilmekte fayda var. İşte o kurallar, hem israfı önlemek  hem de aile bütçesine gereksiz yükler çıkarmamak için, dikkat ;                                                                           
  1. Okulla ve öğretmenle görüşmeden, kullanılacak malzeme listesini görmeden alışveriş yapmayın. İhtiyaç listesini öğretmenden ve ya konuyla ilgili idarecilerden alın.             
  2. Reklamların ve satıcıların heyecanlı ve tekrar tazyikine kapılmadan önceden belirlediğiniz listeye göre alışveriş yapın.    
  3.  Aldığınız malzemelerin; TSE ve Ce damgalı olmalarına, Türk malı ve sağlık kurallarına  uygun  üretilmiş olanlarına dikkat edin.    
  4. Tanıdıklarınızın ve komşularınızın etkisinde kalmadan, onlarla karşılaştırma yapmadan alışveriş yapın. Zira her okulun, her eğitim kademesinin her sınıfın ya da öğretmenin zamana yayılmış teknikleri, uygulamaları, planı olabilir. Okuluna, alanına ve sınıfına göre, bir eğitimcinin bilgisini almadan alışveriş yapmayın.  
  5.  Okul kitapları devlet tarafından hazırlanıp,  okul sıralarına konulmaktadır.  Dışarıdan,  ihtiyaç olmayan kullanılmayacak kitaplar almayın. Milli Eğitim Bakanlığının, okulun ve öğretmenin duyuru ve tavsiyelerine dikkat edin.
  6. Milli Eğitim bakanlığı tarafından telafi ve yetiştirme, sınavlara hazırlık kursu verilmektedir. Ayrıca MEB izinli okullar ve kurslar vardır, Bunların dışında olanlara meyletmeyin, okul ve öğretmenlerin görüşlerine göre hareket edin. Zira çok miktarda ücretler ve aile bütçenize yük olacak faydası olmayacak masraflar yapabilir, öğrencinizi de gereksiz yere yormuş olursunuz.  Çünkü son yıllarda Eğitim-Öğretim metodlarında ve müfredatta, uygulamalarda büyük değişiklikler yapılmıştır. Özellikle bu yıl yeni müfredat yayınlanmıştır. Yenilikleri, çocuklarınızın okul ve öğretmenlerine sorunuz.    
  7. Bu dönem için okulların ve öğretmenlerin kullanılacak kıyafet, forma ve spor malzemeleri benzeri ihtiyaçların, duyurularını ve örneklerini takip edip, ona göre alışveriş yapmanız bütçenize katkı sağlayacak, gereksiz giyecek ve kullanılmayacak spor vb malzemesi almanızı engelleyecektir. Okullarında,  en geç bu günlerde konuyla ilgili duyuru ve örnekler yayınlaması önemlidir. Okulların ve öğretmenlerin aile bütçelerine uygun, aşırı yük getirmeyecek, aynı zamanda ihtiyaçları giderecek malzeme seçmeleri, aileleri bilgilendirmeleri faydalı olacaktır.    
  8. Öğretmenlerin yıl içerisinde kullanılacak eğitim malzemeleri ve istedikleri kırtasiye özelliklerini velilere duyurmaları çok önemlidir.  Böylelikle gereksiz masraflardan veliler kurtulmuş olur.     
  9. velilerin servis seçimine dikkat etmeleri, resmi olmayan ve eksikleri olan, korsan servisleri değil, her şeyi tamamlanmış, uygulamaları bilinen, tanınmış, kurumsallaşmış servis şirketlerini seçmeleri önemlidir. Seçtikleri servislerin, Milli eğitim ve kurumsal diğer onay, izin, güvenlik belgeleri olan, eğitilmiş şoför ve rehber eleman kullananlarla, araçların donanımının tam,  sağlık, güvenlik açısından sorunsuz olmalıdır.. Ayrıca günlük takibin iyi yapılması şarttır. Geleceğimizin teminatı olan yavrularımızı kime emanet ettiğimizi bilmemiz, her aşamayı takip etmemiz anne ve babanın görevidir. Bütün ilgi ve takipler kurum ya da öğretmenle yakın irtibatla yapılmalıdır.   
  10. Milli Eğitim bakanlığını E-OKUL bilgilendirme ve devamsızlık takip sisteminden, öğrencinizin bilgilerini sürekli kontrol edip, okul ve öğretmeniyle rehber öğretmenle devamlı istişare etmek gereklidir. Bu öğrencinizin gelişimine katkı sağlayacaktır.
Çok uyaranın(internet, sosyal medya), etkenin, örneklerin olduğu; günümüz okul, aile ve çevre şartlarında  çocuklarımızı daha fazla ilgi göstererek büyütmek  ailemizin ve milletimizin geleceğine yatırımdır.  Kötü alışkanlıklardan ve uygunsuz arkadaşlıklardan korumanın yolu, çocuklarımızla daha fazla zaman geçirmekten geçer. Çocukları bir birey olarak ele alıp, çiçek yetiştiriyor gibi özenle, muhatap alarak, ilgi göstererek ve verimli zaman geçirerek büyütmek,  kişiliğinin oluşmasını sağlayacaktır. Kendini gerçekleştirme yada mutlu birey olmanın yolu yakın ilgi ve muhatap almak, aile içinde ve okulda fikrini alarak her şeye ortak olmasını sağlamakla olur. Aman dikkat. Bozulan, çökmek üzere olan, batı kültür ve medeniyeti bizim aile yapımızı etkilemesin. Bizim medeniyetimiz ve kültürümüz, tarihimiz,  mutlu insan odaklı ve insana hizmet anlayışına sahiptir. Paylaşma ve yardımlaşmayı öğretir.  Şiddeti ve savaşı sevmez. O nedenledir ki, bu gün tüm dünya ve Müslüman milletlerin tek umudu, ülkemiz ve milletimiz olmuştur. Hayırlı bir eğitim yılı dileklerimizle, Allah milletimizi, devletimiz ve ümmeti muhafaza  eylesin. Amin. Vesselam.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.