Vakit, doğduğumuz ve doyduğumuz topraklarla ödeşme vaktidir.
İnsanlar doğdukları yerde doymalı ve kendi topraklarında geçimlerini  sağlayabilmeli düşüncesiyle 1972 yılında kurularak faaliyete geçen Saray Halı, başta Develi ilçemiz olmak üzere, Yeşilhisar, Yahyalı, Bünyan, Tomarza, Pınarbaşı’dan  Sivas-Yıldızeli'ye kadar geniş bir coğrafyadan binlerce kişi yanında  yurdun dört bir yanına kurduğu bayi ağı çalışanları, finans çevreleri, hammadde nakliyesi ve mamul olmak üzere lojistik hizmet ağı çalışanları sayesinde  binlerce aileye yıllarca ekmek kapısı oldu. Büyük bir Saray Halı ailesi oldu.

Saray Halı ve Saray Tarım işletmelerinin, istihdama, bölge ve ülke ekonomisine katkısı yanında gerçekleştirdiği büyük atılımlar sonucunda üretim kapasitesi ve ürün çeşitliliği, yaptığı ihracat ve teknolojik üstünlükleriyle tekstil ve tarım hayvancılık sektöründe Türkiye’de ve Dünyada yakından takip edilen lider bir kuruluş olarak yerini koruduğunu bütün ekonomi ve finans çevreleri de gördü.
Anadolu’nun bağrından doğan ve tamamen yerli sermaye ile kurulan, yurt içinde ve yurt dışında Develi ilçesinin tek markası ve Kayseri’nin en önemli markaları arasında yer alan bu önemli sanayi kuruluşu, tekstil yanında tarım ve gıda sektöründe de çok kısa sürede kurumsallaşmak suretiyle ülke genelinde adını duyurmayı başarmıştır.Geniş bir yelpazede hizmet vermenin kolay olmadığı elbette bir gerçektir. Bu güne kadar bu müesseseye emek veren, fikirleri ile katkı sağlayan, çalışan, kurulma aşamasından bu güne kadar bu müesseseye emeği geçen, inşaat işçisinden teknik personele, kurucu ortaklardan şimdiki yöneticilere, yerli ve mülki idarelerde görevleri esnasında katkı sağlayan idarecilere varıncaya kadar emeği geçenlerden ahirete irtihal edenlerimize Allah'tan rahmet, hayatta olan  herkese sağlık sıhhat ve afiyetler diliyorum.

Saray Halı, tekstil sektörü yanı sıra 1998 yılından beri 40 bin büyükbaş hayvan sürüsü ve günlük 60 ton dolayına ulaşan süt üretimi, et ve süt işleme tesisleri ile de gıda sektörünün önemli bir parçası olmayı başarmanın mutluluğunu yaşamış ve yaşatmıştır.

Saray Halı, 2018 yılında ekonomik sıkıntılar nedeniyle konkordato talebinde bulunmasına rağmen konkordato süresi dolmadan süreci başarı ile yöneterek ticari borçlarının tamamını öz kaynakları ile ödemiş veya yapılandırmak suretiyle bu yükten de kurtulmayı başarmıştır. Ancak bu süreç ister istemez ekonomik yorgunluğu da beraberinde getirmiştir.
Görünen köy kılavuz istemez derler ya, bu günlere gelindiğinde bile bu köklü müessesenin yöneticilerinin bu çarkı yeniden eski günlerine döndürmeye çalışma azim ve gayretinin hala devam etmesi elbette çok önem arz etmektedir.
Bizlerin de bir nebze katkı olması bakımından.
Geçmişten ders çıkartarak ve gelecek kuşaklara karşı da görev ve sorumluluk bilinci içerisinde şimdiki yöneticiler sahip çıkmıyor gibi anlaşılmamak üzere bu müesseseye bizlerin de sahip çıkmamız gerektiği inancındayım.

Ulaşım, hammadde temini, pazarlama sorunları, kalifiye eleman temini, pazarlama gibi bir çok sorun göğüslenerek İç Anadolu’nun merkezinde tamamen yerli sermaye ile 70’li yıllarda kurularak bir dünya markası oluşturmanın ne kadar zor ve çetin mücadeleler gerektiren bir girişim olduğunu her yatırımcı bilir.

Develimizde bir zamanlar küçük ve orta ölçekli işletmelerin yavaş yavaş çoğalması bizleri nasıl gururlandırdı ve sonrasında teker teker o müesseselerin de kapanması bizleri nasıl üzdüyse şimdi son ve büyük bir müessesenin de durgunluğu hepimizi üzmektedir.

Vaktin hiçbir siyasi ve ikbal hesabı yapmadan, memleket sevdalısı olan herkesin bu müesseseye sahip çıkmaya çalışma vakti olduğu düşüncesi ile önerim; Öncelikle ilçemizde bir heyet oluşturup, Kurum Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Necati Kurmel ziyaret edilerek gayret ve çabalarıyla bölge ekonomisi ve dolayısıyla bölgedeki istihdama katkılarının artması için, Kayseri milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, Kayseri sanayi ve ticaret odaları, siyasi partilerimizin il ve ilçe başkanlarından oluşan geniş bir katılım ile Devletimizin ilgili makamlarına bulunan sayın bakanlarımız, bakan yardımcıları ve finans kuruluş yöneticilerine sorunlarımız el birliği ile anlatılarak çözüm arayışı içerisine girilebilir.

Bu aşamada Kayseri’de ve ülke çapında faaliyetlerini sürdürmekte ve sektöründe marka olan bazı kuruluşların kapanmasının üzüntüsünü hep birlikte yaşamakta olduğumuzu unutmamamız gerektiğini düşünüyorum.Ülkemizin, Kayseri’nin ve ilçemizin bu önemli sanayi ve tarım kuruluşuna şu an yapılacak güçlü ve akılcı bir ekonomik destek bu kuruluşumuzu eski ihtişamlı günlerine döndürecek böylece üretim ihracat istihdam başta olmak üzere önemli ekonomik katkılarına devam edeceğini düşünüyor ve düşünmek istiyorum.
Kamuoyuna saygılarımla arz ederim. Saray Halı’dan emekli olanlardan Nezir Ötegen – Develi.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.