Önce, size benim bir süredir peşine düştüğüm ve belgeleriyle yazdığım olayın özetini hatırlatayım. Şehir Hastanesi’ndeki, lazerle göz ameliyatının yapıldığı bölümde neler oldu ve bunun hikâyesi nerelere dayanıyor, buna bir bakalım.

Fetöcülere ait olduğu kararıyla el konulan Kayseri Göz Hastanesi’nde bulunan tüm cihazlar da Devlet Hastanesi envanterine geçirilmişti. Bu cihazlar arasında yer alan ve yüksek teknolojili ve bilgisayarla lazer göz tedavisi yapan cihaz da,  Melikgazi Göz Polikliniği’ne taşınmıştı. Bu cihazı başından beri kullanabilen tek kişi olduğu belirtilen M.Ü. “teknisyen” diye görevlendirilerek eski Devlet Hastanesi bünyesinde hasta muayene etmeye ve ameliyathaneye girmeye devam etmişti. Alakan Şirketi’nin, kapatılan Kayseri Göz Hastanesi’ne sattığı lazerle göz tedavi cihazını kullanabilen tek kişi olduğu öne sürülen M.Ü.’nün daha sonra, bu cihazın Şehir Hastanesi’ne taşınmasıyla burada da hiçbir yetkisi, bilgisi ve yasal dayanağı olmaksızın hasta tedavi etmeye, hasta kontrolleri yapmaya ve ameliyat haneye de girmeye, “burada da” devam ettiği görüntülerle belgelenmişti.

İl Sağlık Müdürü Ramazan Benli ve bölüm şefi üstelik de yılın doktoru seçilen Dr. Necati Duru’nun bu kişinin hiçbir yetkisi ve yasal dayanağı olmaksızın tüm bu işleri yaptığını bildiği halde sessiz kalması, rezaletin ayyuka çıkmasına sebep olmuştu. Olay medyaya yansıyınca İl Sağlık Müdürü Benli, M.Ü.’yü güya muayenehaneden almış ve yerine bir hemşire atanmasını sağlamıştı. Ancak Benli yine de bu kişinin sözde makinanın bakımı için “her gün ameliyathaneye girmesinin” gerekli olduğunu ve bu bilgiyi de bölüm şefi Necati Duru’dan aldığını söylemişti. Ancak aynı makinadan Türkiye’deki yaklaşık 20-21 hastanede daha olduğu ve bunların hiçbirinde bu şekilde “göz yumulan bir güya teknisyen görevlendirmesi” olmadığının ortaya çıkması nedeniyle, İl Sağlık Müdürü Benli ile bölüm şefi Dr. Necati Duru’nun söyledikleri boşa çıkmıştı.

NİHAYET VALİ OLAYA EL KOYUYOR

Olayın ayyuka çıkması ve söz konusu cihazı satan şirkette pazarlamacı kadrosuyla çalışan M.Ü.’nün hasta kabul ve kontrol ettiği, ameliyathaneye girdiği ve hatta hastaları ameliyat ettiği iddiaları üzerine Kayseri Valisi Şehmus Günaydın olaya el koymuş ve Kayseri Vali Yardımcısı Nail Anlar başkanlığında bir araştırma ekibini görevlendirerek iddiaların en ince ayrıntısına kadar, atlamadan araştırılıp, incelenmesi talimatını vermişti.

Şehir Hastanesi Lazerle göz tedavisi bölümündeki çirkinlikleri, rezaletleri ortaya çıkardığım için rahatsız olan Ramazan Benli ve Necati Duru eğer duyduklarım doğruysa benimle ilgili de çirkin iddialarda bulunuyorlarmış. Bulunsunlar ben gazeteci olarak buna alışkınım. Ortaya çıkardığınız ve yıllarca oluşmuş, haksız şekilde sağlanan menfaat ve saadet zincirlerini kırınca bundan zarar görenler benim hakkımda hep konuşmuştur. Ancak nihai olan Allah’ın ve benim bildiğimdir, bunda da bir sıkıntı yok ben rahatım çok şükür.

Çünkü ben; bu ameliyatlar Şehir Hastanesi lazerle göz tedavi merkezinde yapılmasın demiyorum ki.

Tam aksine.

Bu yüksek teknolojili tedavide, hastaları VASIFSIZ İŞÇİLER MUAYENE ETMESİN, AMELİYAT ETMESİN zira bu işin ŞAKASI YOKTUR diyorum. Sonra da bu vasıfsız kişiler ameliyathanede cirit atmasın, hele hele fotoğraflarda da görüntülendiği gibi ameliyata ve ameliyathaneye girmesin diyorum.

BENLİ VE DURU’YU TUTUŞTURAN NE?

Peki, bunlar niye tutuşuyor ve niye ille de bu M.Ü.; ameliyathaneye girsin diye, İl Sağlık Müdürü Ramazan Benli’ye bile açıklama yaptırarak kılıf bulmaya çalışıyorlar.

Çünkü neyi yaptıkları ve yapmadıkları ortaya çıkacak, hem de, kendi yaptıkları ve yapamadıklarıyla.

Şimdi Vali Günaydın’ın yaptıracağı araştırma sonucunda eğer; bu kişinin ayağı tamamen hastaneden kesilir ve ayda birkaç kere makinanın resmi olarak ihtiyaç olması halinde davet üzerine gelir bakımını yapar giderse, bakın ne çıkacak ortaya? (eğer görüntüler silinmezse Şehir Hastanesi’nin bu ilgili bölümünde doktor kıyafetiyle cirit atan bu vasıfsız işçinin aynı zamanda ameliyathanelerde de fink attığı görülecektir. Eğer bu görüntüler silinmez ise. Silinir ise de, zaten ben bir kısmını Vali yardımcılarına göstermiştim)

ORTAYA NE ÇIKACAK BİLİYOR MUSUNUZ?

Diyelim ki bugüne kadar günde 20 ameliyat yapılan aynı serviste, bu sayının birden bire 10’a düştüğü ortaya çıkacak. Evet, Vali Günaydın’ın da bence ortaya çıkarması gereken tam da bu olmalı. Yani orada ameliyatları kimin yaptığının net olarak ortaya çıkarılması için, bu işin üzerine Vali Günaydın’ın hassasiyetle düşmesi gerekiyor. Yani Vali Günaydın’ın görevlendirdiği araştırma ekibinin MIŞ GİBİ YAPMASINA GÖZ YUMMAMASI ŞART. (eğer böyle yapılırsa, sanmıyorum da) Bu vasıfsız işçi ve kadrosunun bulunduğu özel şirkette pazarlamacı olarak maaş alan M.Ü. hastaneye ve dahi lazerle göz tedavi bölümüne ayda sadece birkaç kere (o da gerek oldukça ve resmi olarak yazı ile çağrılması üzerine) gelip giderse, hasta muayenesini, kontrolünü ve makinanın tıbbi olarak ameliyata hazırlanmasını ve de ameliyatlarını doktorlar ve diplomalı sağlık ekipleri yapacak. Böyle olunca da bakalım günde kaç hasta tedavi edilebilecek bunu göreceğiz.

İşte benim iddialarımın ve ortaya çıkan görüntülerin de tam anlatmak istediği bu ve sağlıklı bir araştırma ve dahi soruşturma yapılırsa bunun ortaya çıkacağına, adımın İlter olduğuna emin olduğum gibi eminim. Ve ben yine tekrar ediyorum bir an önce bu bölümde en az M.Ü. kadar yetenekli ve eli hızlı olan birkaç kişi yetiştirilmeli ve bu servis emin ve de ehil diplomalı ellerde kaldığı yerden lazerle göz ameliyatları yapmaya devam etmelidir.

İstenilen sadece bu, diplomalı, yetkili ve bilgili ellerin yasal şekilde görevlendirilmiş olarak vatandaşa hizmet etmesi. Bundan daha doğal ne olabilir ki Sayın Valim, sizin de bunu isteyeceğinize eminim.

Bekleyelim bakalım araştırmadan bir şey çıkacak mı?
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.