Ülkemiz son yıllarda birçok alanda büyük gelişmeler kaydetmiştir. Teknolojik imkanların, hayatımızda daha fazla kullanılması, devlet  hizmetlerinin  daha fazla yaygınlaşması, rahatlık ve huzur ortamları oluşturmuştur. Bu hizmetlerin farkındalığı, ancak geçmiş durumu bilmek ve ihtiyaç duymakla oluşur. Yapılan hizmetlerin görülmesi ve kıymet kazanması, ancak faydalanmaktan geçiyor. Bunu, birkaç küçük örnekle özetledikten sonra, asıl konumuza geçebiliriz. Örneğin,  ülkemizde, deniz, hava ve kara ulaşımını geliştiren yatırımlar yapılmış, geniş ve kullanışlı karayolları ulaşımı çok kolaylaştırmıştır. Eğitimde, akıllı tahta ve tablet kullanımı, teknoloji ve bilginin, okullarımızda daha kolay elde edilmesini sağlamıştır. Örnekler çoğaltılabilir.

Gelişmelerin en önemlilerinden biri, Sağlık bakanlığında gerçekleşmiştir. Milletimizin büyük ihtiyaçlarından biri giderilmiştir. Bu da, evde sağlık ve  hasta bakım hizmetleridir. Bunun yanında, aynı amaçla kurulan, EVSAD derneği ( Türkiye Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetleri Derneği), bu alandaki büyük boşluğu doldurmuştur. Evde sağlık hizmeti alan hastaların, hizmet, eğitim, tıbbi cihaz, gıda yardımı ve gönüllü bakıcılık gibi, belirli ihtiyaçları doğrultusunda kurulan EVSAD, sağlık hizmetlerinin, sosyal ayağını oluşturmaktadır. Hastaların ve hasta yakınlarının  sorunlarıyla ilgilenirken, hastalarda kullanılmak üzere gerekli cihaz, demirbaş ve eğitim materyallerinin sağlanmasına destek olunmaktadır. Ayrıca, evde sağlık hizmeti veren aile üyelerinin de, sosyal-psikolojik sorunlarıyla yakınen ilgilenilmektedir. Onların, sosyo-ekonomik haklarının geliştirilmesi için çalışılmaktadır. Allah sebep olanlardan razı olsun. EVSAD derneği evlerinde, hastalıklarla mücadele eden, aynı zamanda maddi-manevi sorunlarla boğuşan, binlerce hasta ve yakınının duasını almaktalar.
Ülkemiz genelinde olduğu gibi, Kayseri’de son dönemde, bu alanda, iki güzel gelişme oldu. Bunlardan biri, ülkemizin en güzel, en modern hastanelerinden biri açıldı. Kayseri Şehir Hastanesi. Gidip görmenizi isterim. Allah ihtiyaç duydurtmasın, ama, modernliğini, teknolojisini, temizliğini ve hizmetini gözünüzle görüp yaşamanız lazım. Diğer gelişme ise, EVSAD şubesinin açılmasıdır. Bu dernekle ilgili yazılabilecek tek cümle, kuranlardan Allah razı olsundur. İhtiyacı olanlar için bir nimet, ihtiyacı olmayanlar için ise, Allah rızası kazanılacak bir kapıdır.

Hasta bakımı zordur. Özellikle, hastalığından dolayı evde yatalak olanların, bakıma muhtaç yaşlıların, engelli  kardeşlerimizin bakımı, tedavisi ve ihtiyaç duyduğu her türlü hizmetler verilmektedir. Sağlık bakanlığı evde sağlık hizmetleri ile  binlerce ailenin huzuru ve sağlığı temin edilmiş, ihtiyaçları giderilmiştir, giderilmektedir, her geçen gün daha güzel hizmetler sunulmaktadır. Hasta için olduğu kadar, bu konu, evde bakım gerektiren durumlar, ailenin diğer fertlerinin hayatını da zorlaştırmakta, katlanılması güç problemler ortaya çıkmaktadır. EVSAD ve Sağlık Bakanlığı bu konuda, eğitim ve sosyo-ekonomik destekle bu insanlara güç katmaktadır. Evde sağlık hizmeti ve sosyal destek ihtiyacı olanların, Sağlık Bakanlığı’nın ilgili telefonlarına ulaşması, sorununu duyurması önemlidir ve gereklidir. (Tel. 444 38 33). Ayrıca, sosyal sorumluluk duyan, bu alanlarda çalışmak, gönüllü hizmette bulunmak isteyen, maddi ve manevi katkı sunacakların Allah rızası için, yakalayabileceği bir fırsat sunulmaktadır. Konuyla ilgili bilgi edinmek isteyenler, Sağlık Bakanlığı ve EVSAD’ın internet adreslerinden gerekli bilgileri alabilirler. Yine aynı şekilde Kayserimizde hayırseverlerin ve gönüllü olarak maddi manevi yardımda bulunmak isteyenlerin yine aynı internet adreslerinden bilgi alması mümkündür. Kayseri de hizmet vermeye başlayan, Evsad derneğine ve çalışanlarına şükranlarımızı sunuyoruz. İhtiyaç duyanların, ilgili telefon ve internetten, Evsad Kayseri olarak girdiklerinde irtibat kurulacaktır.

Allah kimsenin sağlığını bozmasın.  Atalarımızın dediği gibi “Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi.” Çok şükür, ülkemiz sağlık hizmetleri konusunda gerçekten çağ atlamış, dünyada bu konuda hatırı sayılır ülkeler arasına girmiştir. Modern binaları, teknolojisi, temizlik ve hijyeni, yetişmiş kadrolarıyla, milletimize gurur yaşatan hizmetler verilmektedir. Allah bu hizmetlere vesile olanlardan razı olsun. Bir daha bu millete, hastane ve ilaç kuyrukları yaşatmasın. (Kronik bir hastalığı olan olarak, bu duayı yapıyorum.) Mevlam, devletimizi ve milletimizi korusun. Amin. Vesselam.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.