Denetimsizlik, takipsizlik ve umursamazlık ülkemizin devlet idaresi ve toplum olarak çok önemli zayıflıklarından biridir.
Devlet kurumları iş yaptırır, yaptırdığı işin anlaşma şartlarına uygun olup olmadığını denetlemeden teslimatını gerçekleştirir, ülke mağdur olur. Valilik iş yaptırır, yapılan işin şartlara uygun olup olmadığını denetlemeden, takibini yapmadan ödemesini yapar. Kalkınma ajansı kitap dağıtım projesine onay verir, içeriğini incelemeden dağıtımı yapılır. Devlet kurumunun sponsor olduğu gayri ahlaki anlatımlar olan kitap dağıtılır, milletin parası skandal projelere peşkeş çekilir.
Tüm bu denetimsizlik, takipsizlik sonucu milletin parasına, milletin kültürüne, milletin gündelik yaşayışına ve ahlakına aykırı bozulmaya, çürümeye sebep olan birçok aksamalarda ortaya çıkmış olur.
Geçenlerde bir arkadaş grubu ile gazeteci bir dostumu ziyarette idim. İkram edilen çaylarımızı içerken Kayseri’de yayınlanan, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN)’ın sponsorluğunu yaptığı Kayseri Valisinin ön sözünü yazıp dağıtımına onay vermesiyle okullarda seminerlerle dağıtımı yapılan bir kitaptan söz açıldı.   
Kitabın, basında yayınlanan şekliyle Abdullah AYATA isimli önce okul müdürlüğü, daha sonra Halk eğitim görevlisi, son olarak da Kayseri Valiliği AR-GE görevlisi olarak çalışan öğretmen tarafından yazıldığı, valilik bünyesinde yürütülen proje kapsamında aynı yazarın 12 kitabının yazar tarafından okullarda verilen seminerler sonucu öğrencilere ücretsiz olarak dağıtıldığı ve masraflarının da proje sponsoru ORAN tarafından karşılandığı ortaya çıkmış oldu. Aynı yazarın ikinci bir kitabının da sapık ilişkileri özendirici ve pornografik olduğu, bununda dağıtımının yapıldığı ortaya çıktı.
Olayın kamuoyunda duyulmasından sonra kitabı okuyan bir vatandaş okuduğu bölümlerin bir kısmının fotoğraflarını soysal medyada paylaştığında gördüm ki bu sayfalar genel ahlaka aykırı, cinselliği teşvik edici ve yasak aşk sahneleri içeriyor. Özellikle kitabı okuyan gençleri ahlak dışı ilişkilere özendiriyor.
Kitabın yazarı halen görevde olan bir devlet memuru,  Kayseri Valiliği arge bölümünde görevli ve valiliğin yaptığı projeyle kitaplarının dağıtımı yapılıyor. Üstelik her ne hikmetse proje kapsamındaki 15 kitaptan 12’si aynı yazarın. Pes doğrusu! Diyecek bir şey bulamıyorum.
Devlet hazinesinden para aktarılan kitabı ön sözü yazan valilik, Oran’a sponsorluk yaptırıp, okullarında dağıtımına onay verdiği kitabı niçin inceletmedi. Hangi gerekçe ile önsöz yazdı, skandal olayın sorumlusu kim? Devlet yetkililerince yayın ve dağıtımına onay verilerek ve devlet parasıyla sponsor olunarak ahlaksızlığı teşvik edici bir kitap devletin geleceği olan gençlere tanıtımı yapıldıktan sonra okunmak üzere dağıtımı yapılıyor. Üstelik sorulduğunda yazar biraz aşırıya kaçtık diyebiliyor, valilik içeriğinden haberimiz yoktu diyebiliyor, sponsor kurum olaya ilgisiz davranabiliyor.          
Denetimsizliğin, takipsizliğin, işini ciddi ve sorumluluk anlayışı içinde yapmamanın sonucunun nereye vardığı bu olayla bir daha ortaya çıkmış oldu. Bize de yetkilileri sorumluluğa, denetimli çalışmaya ve incelemeden hiçbir işe karar vermeme konusunda uyarma görevi kaldı. Ayrıca yetkilileri bu dünyadaki denetimin yanında öbür dünyadaki denetime de hazır olmayı hatırlatma kaldı.
Ne diyelim, ilgililere, sorumlulara duyurulur.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.