Çok büyük dertlerim var. Nasıl olmasın ki? İman edip dert sahibi olmamak mümkün mü? Filistinde katliam yapılırken, 13.000 bebek gözümüzün önünde öldürülürken nasıl dert sahibi olmayayım. Gençlerimizin bir kısmı sosyal medyanın ve nefsinin esiri olmuş, nihilizmin pençesine düşmüş, anlam ve mana dünyasına kapılarını kapatmış, sömürgecilerin uydusu olmuş. Nasıl dert sahibi olmayayım? Öğretmenlerimizin bir kısmı milli ve manevi değerlerden uzaklaşmış; maaş, ev, araba, giyecek ve yiyecek ana gündem maddeleri olmuş. Nasıl dert sahibi olmayayım?
Derman arardım derdime, derdim bana derman imiş.
Burhan arardım aslıma, aslım bana Burhan imiş
Niyazi Mısrî
Niyazi Mısrî ne güzel demiş. Derdimin çaresini ararken aslında derdimin çaresi bizzat derdimin kendisidir diyor. Yani dert kavramını ontolojik anlamda alarak insanın dert sahibi olması gerektiğini, insanın varlığını anlamdırırken ilahi rızaya uygun dertler edinilmesi gerektiğinden bahsediyor. Burhan arardım aslıma derken insanın hangi amacı gerçekleştirmek için varlık aleminde olduğunun ve bunun delilinin ne olduğunun sorusuna cevap ararken aslında cevabın bizzat kendisi olduğunun farkına varmasından bahsediyor. Çünkü insan muazzam bir alemdir. Bu alemin içine Allah’u teala insanın varlığını anlamdırırken soracağı soruların cevaplarını insanın içine koymuştur. İnsanın vicdanı, kalbi, aklı bunun için vardır.
Mevlana dert daima insana yol gösterir demiş. Derdi dünyalık ve nefsi şeyler olan insanın yolu hayvandan daha aşağı bir varlık olma yolunda ilerlenen yoldur. Derdi Allah’a hesap verilebilir bir hayat yaşamak olan, Allahın saygısını ve sevgisini kaybetmekten çok korkan, ahireti dünyaya tercih eden, iyiliği yaymayı kendisine şiar edinen, daha yaşanabilir ve zulmün kol gezmediği bir dünya için mücadele veren, kendisini bu işlere vakfetmiş kimselerin yolunu Allah çizecektir. Onları doğru yola eriştirecektir. Her türlü desteğini esirgemeyecektir.
Peygamberimizi düşünelim. Ne tür dertleri vardı. Ümmetinin sıkıntılarını gidermeyi kendine dert edinirdi. Herhangi bir insanın iman lütfunu geri çevirmesi onu derinden yaralardı. Kimsenin kalbini kırmamaya özen göstermek gibi bir derdi vardı. Kulluk vazifesini yerine getirmeye çok özen gösterir hesaba çekileceği ile ilgili ayetler okunduğunda gözlerinden yaş gelirdi. Hayatı boyunca zulme müsamaha göstermez, insanları aşağılamaz, davası için bir an olsun zafiyet göstermez, kula kulluk yapmazdı.
Bir insanın nasıl biri olduğunu merak ediyorsanız dertlerini sorun. Derdim yok diyorsa bu dünyaya boş gelmiş boş gitmektedir. Dertleri para, mal, mülk kabilinden bir şeyse Esfele Safilin’dir.
Kendisini israf eden bir kuldur. Rabbim bizleri peygamberimizin dertleriyle dertlenmeyi nasib eylesin. O zaman ne güzel bir insan ve toplum oluruz düşünsenize.