Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Serbest piyasada döviz fiyatları

Dolar 28,9060 liradan, euro ise 31,5340 liradan güne başladı.

Başkan Gülsoy: 'Olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin büyüme göstermesi memnuniyet vericidir'

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye'nin 2023 yılı 3. çeyrek büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Başkan Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2023 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 5,9 büyümüştür. Dünya genelinde yaşanan durgunluk, savaşlar ve tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin 5.9'luk büyüme göstermesi memnuniyet vericidir dedi.

OSB Başkanı Yalçın: 'Ekonomimiz üst üste 3. çeyrekte büyüyerek önemli bir performans göstermiştir'

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından kamuoyuyla paylaşılan, 2023 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamına ilişkin açıklamada bulundu.

Başkan Büyüksimitci, 'İhracatımız aylık bazda artmaya devam ediyor'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ekim ayı ihracat verilerini değerlendiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri'nin Ekim ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 2,54 oranında artarak, 308 milyon 906 bin dolar olarak gerçekleştiğini söyledi.

Başkan Gülsoy: 'Ekim ayında 152 ülkeye 309 milyon dolar ihracat yaptık'

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim Ayı İhracat rakamlarını değerlendirdi.

OSB Başkanı Yalçın: 'İhracat arıtışı için sektörel kredi destekleri verilmeli'

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Mehmet Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ekim ayı dış ticaret rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yalçın, 'Türkiye olarak ihracatımız, yüzde 7,4 oranında artış göstermiştir. İhracatta daha fazla artış sağlanabilmesi için sektörel kredi desteklerinin verilmesi gereklidir' dedi.

Başkan Gülsoy: 'İsrail - Filistin ve Rusya - Ukrayna faktörü Türkiye iç piyasası üzerinde etkili oluyor'

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Kasım Ayı Meclis Toplantısında konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, yaşanan savaşların dünyada gerginlik oluşturduğunu söyleyerek, 'İsrail-Filistin ve Rusya-Ukrayna faktörü Türkiye iç piyasası üzerinde etkili oluyor' dedi.

Sarraf İhsan Gülderdi: “Altının en karlı yatırım aracı olduğunu görmüş olduk”

Altının en karlı yatırım aracı olduğunu belirten Sarraf İhsan Gülderdi; “Eğer yılbaşında bir yatırımcı 10 bin lira altın, dolar ve euro’ya yatırım yapsaydı ne kadar kar elde ederdi bunun bir araştırmasını yaptık.

Bakan Yardımcısı Ağar: 'Kişi başına gelirimizin 17 bin 554 dolara çıkmasını hedefliyoruz''

Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından Kayseri Girişimcilik ve Uluslararası Ticaret Merkezi Açılışı ile Uluslararası Ticaret ve Girişimcilik Paneli düzenlendi. Programda konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, Türkiye'yi daha iyi noktalara getirmek isteyen herkesin yanında olduklarını söyleyerek, 12. Kalkınma Planı döneminde kişi başına gelirimizin 17 bin 554 dolara çıkarak ülkemizin yüksek gelirli ülkeler sınıfına girmesini hedefliyoruz dedi.

Başkan Yalçın: 'Yıllık bütçemiz 8 milyar TL'

Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, bölgenin yıllık bütçesinin 8 milyar TL olduğunu söyleyerek, Kasamızda bugün itibariyle 288 milyon TL var. 150 milyon TL yatırım yaptık. Geldiğimiz günden bu tarafa 550 milyon TL artıya geçtik dedi.

4 kişilik bir ailenin kahvaltı maliyeti ne kadar?

Günün önemli öğünlerinden kahvaltının sofralara gelişi maliyetli oluyor. Mahalle esnafından ortalama bir şekilde fiyat alındığı durumda 4 kişilik bir ailenin 1 aylık temel ihtiyaçlar üzerinden seçilen ürünlerle yapacağı kahvaltı maliyeti ise ortalama hesaba göre 960 lirayı buluyor. 

Sarraf İhsan Gülderdi: “Politika faizi yüzde 40’ın altında açıklanırsa dövizdeki artış durdurulamayabilir”

Güncel altın ve döviz piyasasını değerlendiren Sarraf İhsan Gülderdi, “Önceki açıklanan yüzde 35’lik faiz kararından sonra yıl sonunda politika faizinin yüzde 40’lara çıkacağını tahmin etmiştik.

Eski Osb Başkanı Nursaçan, Solar Evirici 'Yerli Malı' Belgesi aldı

Milsan Elektronik Sanayi Tic. AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan; Pıxel ileri teknolojisinin uluslararası sertifikasını alarak tescillendiğini ve ilk defa bir eviriciye yerli malı belgesi almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Tekstilde kadın gücü

Kayseri'nin Melikgazi ilçesinde tekstil ürünleri üreten Kardelen Güçlü Kadınlar Kooperatifi, ürettikleri tekstil ürünleriyle ev ekonomisine ve ülke istihdamına katkı sağlıyor. Kardelen Güçlü Kadınlar Kooperatifi Başkanı Hürmet Satoğlu, 'Biz kadın fabrikası açmayı hedefliyoruz' dedi.

KTO, OSB ve MÜSİAD'dan Kıbrıs iş gezisi

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, OSB Başkanı Mehmet Yalçın ve MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer ve KTO Yönetim Kurulundan oluşan heyet, Kıbrıs'ın ekonomisine, kalkınmasına katkı sağlamak ve kalıcı ortaklıklar kurmak amacıyla resmi bir ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ünal Üstel, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ile Kıbrıs Türk Ticaret ve Sanayi Odalarını ziyaret etti.

Tekstil üreterek başladılar, ekonomiye katkı sunuyorlar

Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde kooperatif altında güçlerini birleştiren 9 kadın, ürettikleri tekstil ürünleriyle ev ekonomilerine katkı sunuyor. Zarif Kadınlar Kooperatifi Başkanı Sibel Kürkçü, Her şeyi başarabileceğimize inanıyorum dedi.

Başkan Büyüksimitci, Nepal'de Asya Pasifik Sanayi Odaları Toplantısına katıldı

6-7 Kasım 2023 tarihlerinde Katmandu, Nepal'de gerçekleşen 37. Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) Konferansı'na Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni (TOBB) temsilen TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci katıldı.

'Canlı Hayvan Borsası Kayseri'ye 20 milyar Katkı Sağlayacak'

Kayseri Ticaret Borsası tarafından yaptırılan İç Anadolu'nun en büyük Canlı Hayvan Borsası ve Pazar Yeri'ne üreticiler yoğun ilgi gösteriyor. Borsa ve pazar yeri ile ilgili açıklama yapan Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, 'Hayvan pazarımız tam kapasite çalıştığında Kayseri'ye 20 milyar TL katkı sağlayacak' dedi.

Kadınlar topraktan sofraya üretim yapıyor

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde kooperatif çatısı altında birleşen kadınlar, topraktan sofraya organik ürünler yetiştiriyor.

Toplam 3661 haber.