Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberleri

Melikgazi, tarihi eserleri gün yüzüne çıkarıyor

Tarihi değerlerin korunması ve yaşatılmasına büyük önem veren ve bu istikamette yaptığı çalışmalar ile günümüze ulaşan tarihi eserleri restore ederek gelecek nesillere kazandırmayı amaçlayan Melikgazi Belediyesi, restorasyon çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bin 700 yıllık mozaiklerde üç boyutlu desenler

Kayseri'nin İncesu ilçesine bağlı Örenşehir Mahallesi'ndeki İç Anadolu'nun en büyüğüne ulaşılan arkeolojik kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan ve yaklaşık bin 700 yıl önce yapılan mozaikler, görenleri kendine hayran bırakıyor. 650 metrekarelik alanda bulunan mozaiklerde üç boyutlu denilebilecek desenler bulunurken, hem Yunanca hem Latince yazıların olması da işçiliğin ne denli gelişmiş olduğunu ortaya koyuyor.

İHV Öğretmenleri 'Erdemli Toplumun İnşaası'nı yazarıyla beraber tahlil etti

İlim Hikmet Vakfı Öğretmenler Komisyonu tarafından, Prof. Dr. Şahin Güven' e ait Erdemli Toplum İnşaası adlı kitabın tahlili yapıldı.

Eğitimci Yazar Aktaş, çocuklarla bir araya geldi

Kayseri'nin Develi ilçesinde Eğitimci-Yazar Nilüfer Zontul Aktaş; 4.sınıf öğrencilerine yönelik 'Hayallerimizi konuşuyoruz' söyleşisinde çocuklarla bir araya geldi.

Kayseri, Uzaya Açılan Kapı: Dünya Mars Kolonileşmesine Hazır

Son yıllarda gündemde olan ve bazı ülkelerde hazırlıkların da yapıldığı 'Kızıl Gezegen' Mars'ta yaşam için kurulması planlanan koloni ile ilgili olarak açıklama yapan Kayseri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Özsoy; binlerce yıldır yer altı şehirlerine yabancı olmayan Kapadokyalıların Mars'taki kolonileşme için dünyadaki en hazır bölge insanı olduğunu söyledi.

7,5 asırlık türbe restore edildi

Kayseri'nin Develi ilçesinde bulunan 750 yıllık Şeyhü'l Abdal Seyyid Şerif Er-Rüfai Hazretleri Türbesi restore edilerek yeniden ziyarete açıldı.

Melikgazi'de 'Sonsuzluk Kervanı' ile şiir dolu bir gece yaşandı

Melikgazi Belediyesi'nin düzenlediği Sonsuzluk Kervanı programı ile televizyon programcısı ve yazar Serdar Tuncer, şair Dursun Ali Erzincanlı, Rıdvan Böke ve Mikail Şimşek, Kayserililere şiir ve sohbet dolu bir gece yaşandı.

Tarihi elleriyle birleştiriyorlar

Kayseri tarihini 6 bin yıl önceye dayandıran arkeolojik bulgu ve belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kaniş-Karum Ören Yeri'nde bulunan eserler; çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra birleştirilerek müzeye kazandırılıyor.

Soğanlı Vadisi'nde dizi çekilecek

Son zamanlarda önemli bir turizm merkezi olarak yerel ve ulusal basında sıkça gündeme gelen Kayseri'nin Yeşilhisar İlçesi'nde bulunan Soğanlı Vadisi bu kez dev bir yapımla adından söz ettirecek.

Ayaklanan 7,5 milyon yıllık tarih sergilenmeye başlandı

Kayseri'nin Kocasinan ilçesine bağlı Taşhan bölgesinde yapılan 7,5 milyon yıllık tarihi aydınlatma çalışmalarında çıkarılan eserlerin ayaklandırmaları, 'Kayıp Fauna' sergisi ile sergilenmeye başlandı.

7,5 milyonluk fosil faunası sergilenecek

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kazı çalışmaları desteklenen ve dünyanın ilgisini çeken 7,5 milyon yıllık fosil faunası, yeniden canlandırma çalışmaları ile vatandaşlarla buluşuyor. Proboscidae (Hortumlugiller), Bovidae (Boş Boynuzlular) ve Giraffidae (Zürafagiller) ailelerinden türlerin yer aldığı sergi, Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Fuaye Alanı'nda açılıyor.

Kayserili Kıbrıs Gazilerinin Anıları Kitaplaştırıldı

Kayseri'de yaşayan ve Kıbrıs Savaşı'na katılmış gazilerin hatıralarından oluşan Araştırmacı Yazar Ahmet Sıvacı'nın 'Kayseri - Girne Hattı' kitabı çıktı.

Üstad Necip Fazıl’ın emaneti Büyük Doğu Yayınları’nın başına torunu geçti

Büyük Doğu Yayınları sahibi, Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı (NFKKAV) Mütevelli Heyeti Başkanı, Necip Fazıl'ın 80 yaşındaki oğlu Mehmet Kısakürek 21 Ekim'de vefat etmişti. Kayıpla beraber Üstad'ın emaneti Büyük Doğu Yayınları'nın başına geçen torun Emrah Kısakürek, 'Ben aşağı yukarı 10 senedir amcamın yetkilerini bana devretmesiyle zaten bu sorumluluğa devam ediyordum. Yine aynı şekilde devam edeceğim' dedi. Türk düşünce hayatında fikirleri ve eserleriyle derin izler bırakan Necip Fazıl'ın bugüne ulaşan eşyalarının bulunduğu hatıra odasında Emrah Kısakürek, dedesiyle olan anılarını anlattı.

Kayadan oyma Kültepe Müzesi'nde çalışmalar devam ediyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum'u dünyaya tanıtacak olan ve yapımı hızla devam eden kayadan oyma Kültepe Müzesi'nin çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Büyükkılıç, Türkiye'de bu büyüklükte bir yer altı müzesi olmadığını ifade ederek, 'Kayseri'mize çok yakışacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyor, şimdiden hayırlı uğurlu olsun' dedi.

Bu mahalle nüfusunun 430 katı turist ağırladı

'Kapadokya'nın Giriş Kapısı' olarak nitelendirilen Soğanlı Vadisi'ni bu yıl 150 binden fazla yerli ve yabancı turist ziyaret etti. 150 hane ve 350 nüfusa sahip Soğanlı'ya turist akını olduğunu belirten Yeşilhisar Kaymakamı Ahmet Ali Altıntaş, bölgenin 150 binden fazla turist ağırladığını ve bu turistlerden yaklaşık 13 bininin ise sıcak hava balonuyla bölgeyi havadan izlediğini söyledi.

İç Anadolu'nun en büyük mozaik yapısı ortaya çıkıyor

Kayseri'nin İncesu ilçesine bağlı Örenşehir Mahallesi'nde devam eden ve İç Anadolu'nun en büyük mozaik yapısına ulaşılan arkeolojik kazı çalışmalarında sezon sonuna gelindi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Binaya baktığınız zaman taban mozaiklerinin gerçekten işçilik olarak çok kaliteli ve nitelikli olması, buranın döneminde çok önemli bir villa olarak kullanıldığını düşündürüyor dedi.

Kültepe'deki yeni bulguların geçmişi 7 bin yıla dayanıyor

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kültepe Kaniş-Karum kazı bölgesine ziyarette bulunarak, kazı çalışmalarında elde edilen ve geçmişi 7 bin yıla dayanan kap, heykel ve heykelcik türündeki son bulguları inceledi.

İncesu Örenşehir kazı çalışmalarında yeni bulgular

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, İncesu ilçesi Örenşehir Mahallesi'nde devam eden ve İç Anadolu'nun en büyük mozaik yapısına ulaşılan arkeolojik kazı çalışmalarında yeni çıkan odaları ve mozaik yapıları yerinde inceledi.

Yaşayan en önemli şairlerimizden birisi olan İsmet Özel anlatıldı

Türkiye Yazarlar Birliği Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen ve her hafta şehrimizin kültür, sanat, edebiyat, ilim camiasından öne çıkan şahsiyetlerin anıldığı “Unutulmaz Şahsiyetler” programı devam ediyor.

Toplam 1255 haber.