Develi Aşık Seyrani Festival'i başlıyor: Aşık Seyrani kimdir?

 Develi'de 39. Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali bugün başlayıp üç gün sürecek.  

PAYLAŞ

Develi Belediyesi tarafından 10-12 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 39. Aşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, çocuklar için etkinlik ve gösteriler, aşık atışmaları, Türk halk oyunları ve Türksoy gösterileri yapılacak. Bunların yanı sıra Mustafa Yıldızdoğan, Zara ve Kıraç konserleri düzenlenecek. 

AŞIK SEYRANİ KİMDİR?

Asıl adı Mehmet olan Aşık Seyrani, 1800 yılında Kayseri’nin Develi  İlçesinde, Everek Köyü’nde hayata gözlerini açtı. Seyrani, yaşadığı dönemde, yöneticilerin hantallığını, işlerin aksamasını, ham sofuları ve de değersiz kimseleri konu olarak kabul ederek ürettiği taşlamaları ile tanınmıştır.

Seyrani hayatını yokluk içinde sürdürmüştür. 15 yaşına kadar hayatı hakkında çok bir bilgi yoktur. Otuzlu yaşlarında İstanbul’a giden Seyrani, Semai kahvelerinde çeşitli aşık fasıllarına katılır ve muamma çözer. Saraylıları hicvetmesinin ardından İstanbuldan kaçarak develiye döner. Seyrani’nin bir süre Halep’e gittiği bilinmektedir. Fakat neden ve nasıl gittiği hakkında bir bilgi yoktur. 

Şiirlerinde Kayseri’nin dil özelliklerini taşıyan Seyrani’nin şiirlerinde, Büvelek, çalkanmak, çamçırak, bozulamak, bitek, cücük, çatlımçanak, çeç, çember, çerez, çorlu, çökelek, değirmi, döleşmek, evmek, esvap, gevmek, hödük, helke, kirmen, natır, puhağı, pece, süsmek, şelek, üleşmek, ugru, yorgalama, yunmak" ve benzeri kelimeler in bulunması Kayseri ağzını kullanarak, memleket kokan şiirler bırakığının kanıtı olmuştur.

Seyrani genç yaşında saza ve şiire ilgi duyması onu kısa sürede usta bir sanatçı haliğne getirmiştir. Seyrani hem hece, hem de aruz vezniyle şiirler yazmıştır. Bugün bizlere gelmiş 650 kadar şiirinden 500'ü hece vezniyledir. Hece ile yazdığı şiirleri duru bir dille yazmıştır. 

AŞIK SEYRANİ’NİN GÜZEL ŞİİRLERİNDEN BİRİ ŞÖYLE:

Akıl ermez kulak duymaz göz görmez

Akıl ermez kulak duymaz göz görmez
Şükret kula haktan ihsan var iken ,
Göz görmüş olduğun sanma öz görmez
Sen küfre yar olma iman var iken

Cihan cihanla cihan canla bulunmaz
Haksız bir yerinden boşalıp dolmaz
Milletler muhtelif müttehit olmaz
Tevrat Zebur İncil Kuran var iken

Seyrimiz Seyranî zahirde sair
Olsa da batında Mevlaya dair
Ümidin keserim ehl-i kebair
Şefi-i Rahmet-i Rahman var iken…

1ha

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN